Potrawy Wielkanocne z różnych stron świata

Co na swoim stole znajdują mieszkańcy krajów europejskich podczas gdy Kowalski zajada się Wielkanocnym barszczem z białą kiełbasą? O jakich przysmakach marzą mieszkańcy Ameryki Południowej? Potrawy Wielkanocne nie jedno mają imię, dlatego dziś zapraszamy na przegląd światowych jadłospisów, które być może niedługo urozmaicą polskie stoły.

Pierwsze kroki kierujemy do nie tak odległej i dość podobnej kulinarnie Rumunii. Choć jest to kraj prawosławny, to Wielkanocne świętowanie ma tam tak samo huczny przebieg jak w Polsce. Na talerzach królują przede wszystkim rozmaite dania mięsne, głównie z wieprzowiny i jagnięciny. Rumuni nie wyobrażają sobie także dobrego posiłku bez słusznej porcji mamałygi – gotowanej kaszy kukurydzianej będącej podstawą tamtejszej kuchni. Smaki i zapachy dobiegające z domów w trakcie wielkanocnego gotowania potrafią przyprawić o zawrót głowy, a wszystko to odbywa się w myśl dobrze znanej zasady – „czym chata bogata”. Wspólne spożywanie potraw jest bardzo ważnym elementem rumuńskiej tradycji, a punktem kulminacyjnym każdego biesiadowania jest przepyszne, serowe ciasto Pasca, podawane razem z kieliszkiem mocnej i aromatycznej țuici, zwanej rumuńską brandy.

Rumunia, wielkanocne jajka fot. pixabay
Rumunia, wielkanocne jajka fot. pixabay

Inni południowcy, Grecy, przygotowania do Wielkanocy zaczynają z dość dużym wyprzedzeniem. Już we wtorek, poprzedzający Triduum Paschalne, przyrządza się tam słodkie kuleczki zwane koulourakia, zaś początek ucztowania przypada na piątek, kiedy serwowana jest zupa z pasty sezamowej i cebuli zaprawionej octem. Inną ulubioną polewką Greków jest zupa z baraniny jedzona w sobotę o północy. W jej skład wchodzą płuca, serce i wątroba „wielkanocnego baranka”. Podaje się również gotowane na twardo jajka i świąteczny chleb zwany tsoureki.

Porzucając dobrze znany teren Europy, przenieśmy się do odległej Ameryki Południowej. Wielkanoc w tym regionie ma podobny wymiar co u nas, ale natężenie kolorów, smaków i zapachów wydaje się sto razy mocniejsze. Wiele latynoamerykańskich dań składa się z lokalnych odmian warzyw i owoców, ziemniaków, a przede wszystkim ryb i owoców morza. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych smakołyków jest ceviche – rodzaj sałatki z surowych ryb, zalanych sokiem z limonki, z dodatkiem cebuli, papryki i soli. To połączenie smaków oraz świeżych produktów daje zaskakujący efekt i pozwala królować ceviche na stołach południowców. Przechodząc do deserów, numerem jeden są karmelizowane owoce oraz kukurydza, latynoamerykańskie złoto.

Ceviche, przysmak z Peru i Ekwadoru fot. pixabay
Ceviche, przysmak z Peru i Ekwadoru fot. pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.