Jezioro Sørvágsvatn – atrakcja Wysp Owczych

Archipelag Wysp Owczych jest co raz częściej odwiedzany przez miłośników Skandynawii i poszukiwaczy alternatywnych form spędzania wypoczynku. Jedną z ciekawych atrakcji tego miejsca jest Jezioro Sørvágsvatn, największy zbiornik wodny na Wyspach.

18 mikroskopijnych wysepek położonych na Oceanie Atlantyckim pomiędzy Islandią, Norwegią, a Wielką Brytanią to dość nowa destynacja na mapie polskich podróżników. Formalnie Wyspy Owcze wchodzą w skład Królestwa Danii, jednak cechują się dość szeroko zakrojoną autonomią oraz kompletnie odrębną kulturą, językiem i własną historią. Pierwsi osadnicy zamieszkali tam już w X wieku naszej ery i byli to przede wszystkim Wikingowie szukający nowych miejsc rozwoju poza półwyspem. Od tej pory liczba mieszkańców stopniowo wzrastała, ale nigdy nie osiągnęła ona wielkich rozmiarów. Obecnie zamieszkuje tam 48 tysięcy Farerów (tak nazywają się mieszkańcy archipelagu) na powierzchni ledwo dwa razy większej od Warszawy. A do tego wszystkiego oczywiście owce w ilości niemal 80 tysięcy.

Na wyspie Mykines spotkasz enklawę Maskonurów fot. pixabay
Na wyspie Mykines spotkasz enklawę maskonurów fot. pixabay

Ze względu na swoje położenie Wyspy Owcze dość długo pozostały odizolowane od wpływów innych ludów i kultur, a przez to starannie zachowały swoje lokalne tradycje i wytwory. Jednak poza unikalną kulturą nordycką tego terenu, to, co przyciąga najwięcej podróżnych to dzika i nieujarzmiona natura, która na Wyspach Owczych zdecydowanie dominuje nad resztą. Pod względem krajobrazowym jest to region niezwykle malowniczy i romantyczny. Skalne klify, o które rozbijają się wody Oceanu widoczne są niemal z każdego punktu na Wyspach, a niektóre z nich przyprawiają o niewymuszony zachwyt. To wszystko porośnięte jest soczyście zieloną trawą, na której swobodnie pasą się owce, a w niektórych regionach, jak wyspa Mykines, spotkasz jedyną na świecie enklawę maskonurów.

Pod względem krajobrazowym jest to region niezwykle malowniczy i romantyczny fot. pixabay
Pod względem krajobrazowym jest to region niezwykle malowniczy i romantyczny fot. pixabay

Do najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Wysp Owczych należy między m.in. Jezioro Sørvágsvatn. To zbiornik o przeszło 3 kilometrach powierzchni, co daje mu tytuł największego jeziora archipelagu. Położone jest na wyspie Vágar, w okolicach wioski Sřrvágur i od niej czerpie zresztą soją nazwę. Wśród mieszkańców jest jednak nazywane po prostu jeziorem i dla nikogo nie stanowi problemu rozszyfrowanie o czym mowa. Jest to idealne miejsce dla wędkarzy, gdzie przy odrobinie szczęścia można trafić na wspaniałe okazy łososia. Nieopodal znajduje się też interesujący wodospad Bøsdalafossur, przez który woda z jeziora dostaje się do położonego tuż obok Oceanu Atlantyckiego.

Wyspy Owcze najlepiej odwiedzić w miesiącach letnich, od czerwca, do września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.