Kajakiem z Frodo po Blue Pools

W północno-środkowej części Wyspy Południowej na południowym krańcu Parku Narodowego Mount Aspiring znajduje się prawdziwa gratka dla tych, którzy planują wyprawę do Nowej Zelandii. Rozciągające się tam Alpy Południowe stanowiły scenografię dla „Władcy Pierścieni”. Można je podziwiać nie tylko z perspektywy pieszych wędrówek, ale również z kajaków, których nie brakuje na licznych górskich rzekach.

Jednym z najpopularniejszych miejsc dla miłośników kajakarstwa są Blue Pools (ang. błękitne stawy) znajdujące się u ujścia rzeki Makarora, na północ od znanego jeziora Wanaka.

Pieszo przez rzekę…

Nad rzeką Makarora znajduje się szlak Blue Pools, który prowadzi również przez rzekę. Przejście urozmaica wiszący most (oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem!), z którego można obserwować pstrągi pływające w krystalicznie czystej wodzie. Po drugiej stronie wiszącego mostu znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się znakomity widok na Blue Pools. Szlak prowadzi przez las bukowy, więc w większości jest zacieniony, dlatego w porze deszczowej nawierzchnia może być błotnista. Przejście zajmuje ok. 20 minut. Dojście do szlaku zajmuje około pół godziny, a zaczyna się na parkingu przy rzece przy drodze stanowej Highway 6 na północ od Muddy Creek.

Idylliczne baseny

Niektórzy turyści decydują się na pływanie w Blue Pools. Nic dziwnego, krystalicznie czysta woda kusi i sprawia wrażenie, że jest się w raju, w niczym nieskażonym, dziewiczym lesie. Kąpiel w otoczeniu dzikich paproci i drzew herbacianych to sama przyjemność. Trzeba jednak uważać, gdyż w wodzie znajdują się kamienie, o które łatwo się skaleczyć. Nie ma też tu ratowników. W zależności od pory roku i pogody w wodzie może być dużo mułu – pływanie nie jest wtedy wskazane (ani przyjemne).

Jezioro Wanaka fot. pixabay
Jezioro Wanaka fot. pixabay

Mekka kajakarzy

Park Narodowy Mount Aspiring, to mekka wodnych aktywności. Żeglarstwo, wędkarstwo, nurkowanie, rejsy statkiem, surfing, windsurfing, kitesurfing – co tylko przyjdzie ci do głowy. Bardzo popularne jest również kajakarstwo. I nic dziwnego, bo liczne górskie rzeki, jeziora i przepiękne Blue Pools aż proszą się, by je eksplorować z perspektywy kajaka. Wiele firm podpisało z administracją Parku umowy na działalność komercyjną, dlatego ofert wycieczek kajakiem nie brakuje.

Dużą popularnością cieszą się wycieczki dwudniowe, które zaczynają się na jeziorze Wanaka. Dziennie wiosłuje się ok. 4 godzin, a nocuje się na kempingu na jednej z okolicznych wysp. Dodatkowymi atrakcjami podczas takiej wycieczki są: piesze wędrówki oraz kąpiel w błękitnej wodzie.

Poziom trudności

Jeśli 4 godziny wiosłowania brzmią przerażająco, nie masz się czym martwić. Oferta jest tak bogata, że z pewnością dobierzesz opcję wycieczki, która będzie najodpowiedniejsza do twojej sprawności fizycznej. Możliwe jest również wykupienie lekcji pływania kajakiem. Większość wycieczek można wykupić w Wanaka Town (ok. godzina drogi samochodem z Queenstown). Większość firm organizuje spływy z niewielką liczbą osób (do kilkunastu), by zwiększyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa tych turystów, którzy kajakiem płyną po raz pierwszy.

SUP – czyli coś nowego

W Nowej Zelandii bardzo popularną aktywnością jest pływanie na desce na stojąco, tzw. Stand Up Paddle (w skrócie SUP). Polega to na niczym innym, jak na wiosłowaniu na stojąco. Na jeziorach Parku Narodowego Mount Aspiring można wypożyczyć zarówno deskę, jak i wiosła. Ponadto, można skorzystać z usług instruktora, który szybko przedstawi technikę pływania na stojąco. Zwykle sprzęt jest wypożyczany na godzinę.

Funyak

Rzeki i jeziora parków narodowych Nowej Zelandii są również eksplorowane na kajakach, które przypominają pontony. To tzw. funyak. Najpopularniejsza wypożyczalnia tego typu kajaków znajduje się w Glenorchy (ok. 45 km od Queenstown). Pływając po jeziorze Wakatipu kajakiem można zobaczyć jeziora i zatoki niedostępne dla turystów poruszających się pieszo.

Góry, lodowce, krystalicznie czyste rzeki i jeziora zadecydowały, że większość scen „Władcy Pierścieni” zostało sfilmowanych nad jeziorem Wanaka w okolicach Blue Pools. Bez względu na to czy jesteś hobbitem, czy zwykłym śmiertelnikiem 🙂 na pewno nie będziesz się nudzić w Parku Narodowym Mt Aspiring. A więc na poszukiwanie pierścienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.