Skip to main content
Kino zostało zbudowane w zatoce Phang Nga na wschód od wyspy Phuket. fot. onet.pl

Kino na wodzie – Archipelago Cinema w Tajlandii

Nie trzeba szukać kinowych nowości ani wertować prasy z recenzjami. Repertuar jest nieistotny. Bez znaczenia jest również fabuła i obsada. Może to być nawet film klasy C. Kino na wodzie jest tylko dla tych, którzy są gotowi na randkę w ciemno z kinematografią. Uwierz: po tym artykule będziesz chciał być jednym z nich.

Nie ma nic zaskakującego w stwierdzeniu, że oprócz samego kina, ważne jest również to, co wokół. Doborowe towarzystwo, świeży popcorn, wyjątkowość samego budynku kina. Widzowie chętnie korzystają z kina na wolnym powietrzu: w samochodzie, w parku czy na dachu. Jednak w Tajlandii pojawiło się kino, które przebija wszystko: kino na wodzie.

Archipelago Cienema

Projekt Archipelago Cinema, czyli kino na tratwie dryfującej na morzu, został zainaugurowany podczas pierwszej edycji festiwalu „Kino na skałach Yao Noi”. Kuratorem festiwalu jest stowarzyszenie Apichatpong Weerasethakul i światowej sławy aktorka Tilda Swinton. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce 9-12 marca 2012 roku.

Największą atrakcją był ostatni dzień wydarzenia, podczas którego otwarto Archipelago Cinema, zaprojektowane przez niemieckiego architekta Ole Scheerena. Samo dotarcie do kina było niesamowitym przeżyciem. Goście płynęli tam na łodzi w ciemności i wśród dźwięków odbijających się od brzegu fal laguny Nai Pi Lae na wyspie Kudu. Naturalna sceneria imponujących skał i przyrody uzupełniała filmową scenografię, a skały tworzyły naturalne nagłośnienie. Nie trzeba było również gasić świateł na widowni, a i też gwiazdy nie zaburzały ostrości ekranu.

Pomimo że kino zostało zaprojektowane przez Europejczyka, to technika i materiały były powiązane z lokalną kulturą. Scena została zbudowana na podstawie metod konstrukcji pływających hodowli homarów. Użycie podobnych materiałów (sieci, tratw, lin) zapewniło trwałość konstrukcji kina. Po zakończeniu festiwalu surowce wróciły do lokalnej społeczności w postaci pływającego placu zabaw dla dzieci.

Pomysł niemieckiego architekta spodobał się tak bardzo, że istnieje szansa na powtórzenie seansu na wodzie w kolejnych latach.

Rajska scenografia

W zatoce Phang Nga nad brzegiem Morza Andamańskiego, między popularnym resortem – wyspą Phuket, wyspami Phi-Phi, a stałym lądem Tajlandii, znajduje się istny raj na ziemi. Wyspy położone w Zatoce, dzięki swoim fantazyjnym kształtom, niejednokrotnie grały rolę scenografii przy hollywoodzkich produkcjach.

Kino zostało zbudowane w zatoce Phang Nga na wschód od wyspy Phuket. fot. onet.pl
Kino zostało zbudowane w zatoce Phang Nga na wschód od wyspy Phuket. fot. onet.pl

Popularną turystyczną atrakcją Ko Yao Noi – największej wyspy zatoki – są wycieczki kajakarskie między okolicznymi wysepkami. Podczas tych wypraw turystom towarzyszy spokój, wrażenie odosobnienia od wielkiego świata oraz sceneria rodem z raju. Płynąc między wapiennymi skałami oraz przez jaskinie, można dotrzeć do najpiękniejszych miejsc w całej Tajlandii, m.in. na Kudu. Na tej niewielkiej wysepce możesz wylegiwać się na piasku, poskakać do wody lub po prostu cieszyć się pobytem w raju. Jeśli będziesz miał szczęście możesz spotkać rybaków, którzy – jak zawsze gościnni – zaproszą cię na pyszny poczęstunek. To właśnie tu, na lagunie Nai Pi Lae postanowiono postawić dryfujące kino. Nic zaskakującego. Przepiękna sceneria wzmacnia po stokroć działanie magii kina.

Aby dostać się na wyspę Ko Yao Noi najlepiej jest wsiąść na statek w prowincji Phuket. Phuket to również jeden z najpopularniejszych resortów wakacyjnych w Tajlandii. Możesz się tu zatrzymać na kilka dni na dobry początek podróży na Ko Yao Noi lub potraktować tamtejsze plaże jako idealne zwieńczenie tajskich wakacji.

Jeśli podczas wakacyjnego plażowania, lubisz czasem zasmakować kina na światowym poziomie, koniecznie wybierz się do zatoki Ko Yao Noi. Później będziesz się mógł pochwalić, że dotknąłeś magii kina bardziej intensywnej niż podczas rozdania Złotych Globów!

Źródła:

onet.pl

flickr.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.