Skip to main content
Tajlandia, Chiang Mai, Yi Peng Lantern Festival fot. pixabay

Kalendarz zagranicznych festiwali 2017 – część II

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale na całym świecie odbywają się liczne festiwale, które mogą urozmaić twoje podróże. Niektóre z nich są piękne, a inne dziwne, niektóre opierają się na sporcie, a inne na kulturze lub religii, jednak zawsze towarzyszy im muzyka i kolor! Ich radosna atmosfera może cię doszczętnie pochłonąć! Przed tobą kalendarz zagranicznych festiwali 2017 – część II!

MAJ

25.05-17.06 – Australia, Sydney, Vivid Festival

To największy festiwal światła i muzyki na świecie. Pod koniec maja słynne Harbour City zamienia się w istną wystawę sztuki z całą paletą kolorów i pomysłów. Samo tytułowe Vivid Lights oznacza gigantyczne instalacje świetlne i projekcie. Oprócz nich, podczas festiwalu odbywają się liczne debaty, think tanki oraz wydarzenia muzyczne, często zaskakujące romansami pozornie odległych gatunków.

Cały miesiąc – Korea Płd., Gyeongsangnam-do, Festiwal Azalii Królewskiej Hwangmaesan

Co roku w maju u podnóża góry Hwangmaesan w Korei Południowej odbywa się kwitnący festiwal. Wszystko zaczęło się w 1997 r., kiedy postanowiono chronić lokalne bogactwo pól azaliowych poprzez organizację różnych lokalnych wydarzeń kulturalnych. Festiwal przyciąga miłośników piękna – nic dziwnego! Kilka lat temu CNN umieścił górę Hwangmaesan na liście miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Korei.

Korea Płd., Gyeongsangnam-do, Festiwal Azalii Królewskiej Hwangmaesan fot. pixabay
Korea Płd., Gyeongsangnam-do, Festiwal Azalii Królewskiej Hwangmaesan fot. pixabay

CZERWIEC

24.06 – Włochy, Florencja, Calcio Storico Florentino

Niektórzy nazywają to najdziwniejszą imprezą sportową na świecie. Co roku w czerwcu, pośród renesansowej architektury Florencji, tuż naprzeciwko kościoła Santa Croce i pomnika Dantego, odbywa się brutalnie wyglądający mecz na podłożu pokrytym grubą warstwą piasku. Oczywiście pośród krzyków rozentuzjazmowanej publiczności. Przed meczem w całym mieście odbywają się parady z setkami aktorów, poprzebieranych uczestników, z orkiestrą i tańcami. Całość wygląda dziwnie, ale niewątpliwie ciekawie.

LIPIEC

Lipiec/sierpień – Indonezja, Jawa, góra Bromo, Yadnaya Kasada

Każdego 14 dnia miesiąca Kasada według jawajskiego kalendarza lud Tenggerese wyrusza na wspinaczkę przez „Morze Piasku” na górę Bromo, aby złożyć ofiarę. W wierzeniach tej grupy etnicznej uczestnictwo w ceremonii Yadnaya Kasada pomaga wyleczyć się z ciężkich chorób, zapobiegać katastrofom i uniknąć problemów. Kiedy wyznawcy dojdą na szczyt Bromo, wrzucają do krateru ofiarę w postaci owoców, warzyw, kwiatów, itp. Miłośnicy wspinaczki górskiej na pewno chętnie dołączą do wędrówki Tenggerese.

Góra Bromo fot. pixabay
Góra Bromo fot. pixabay

SIERPIEŃ

10-13.08 – UK, Bristol, Bristol Balloon Fiesta

Latem w Bristolu odbywa się gigantyczna, jeśli nie największa, impreza – międzynarodowy festiwal balonów na ogrzewane powietrze. Wyścigi, konkursy, fajerwerki, atrakcje dla dzieci… No i jednym z najbardziej atrakcyjnych wydarzeń jest Night Glow, kiedy to płomień w balonach jest gaszony i zapalany w rytm muzyki. Bristol Balloon co roku przyciąga setki tysięcy ludzi z całego świata.

UK, Bristol, Bristol Balloon Fiesta fot. pixabay
UK, Bristol, Bristol Balloon Fiesta fot. pixabay

Ostatnia środa sierpnia – Hiszpania, Buñol, La Tomatina

To dopiero zabawa! Jeśli bitwa na poduszki to świetna zabawa, to co dopiero bitwa na pomidory! To święto istnego społecznego szaleństwa. W dzień La Tomatina kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców i turystów odbywa walki na pomidory i bomby wodne. Po zabawie można się wymyć w jednym ze specjalnie przygotowanych na tę okazję pryszniców miejskich. A po bitwie można się udać na jakiś pomidorowy obiad lub drink w jednym z lokalnych pubów.

Hiszpania, Buñol, La Tomatina fot. pixabay
Hiszpania, Buñol, La Tomatina fot. pixabay

PAŹDZIERNIK

1.10 – Filipiny, Bacolod, Masscara Festival

W październiku w filipińskim mieście Bacolod odbywa się festiwal, podczas którego wszyscy noszą maski z namalowanym uśmiechem – to wtedy Filipińczycy najbardziej urzekają turystów swoją serdecznością i radością. Festiwal ma swoje źródła w wielkim kryzysie w przemyśle cukrowym. Zarządzający miastem, aby podtrzymać morale wśród mieszkańców, wymyślili festiwal, by utrzymywać „śmiejące się twarze”. Podczas imprezy odbywają się widowiska taneczne oraz festiwal lokalnego jedzenia. A wszystkiemu rytm nadaje muzyka na żywo.

LISTOPAD

2-5.11 – Tajlandia, Chiang Mai, Yi Peng Lantern Festival

To wyjątkowy festiwal w północnej Tajlandii, mający swoje źródła w historii antycznego królestwa Lanna. Początkowo Yi Peng było świętowane jako symboliczny koniec sezonu deszczowego i początku zimy. W tym czasie w całym mieście są pozawieszane tysiące kolorowych latarni, zwłaszcza w Starym Mieście, a świątynie i domy są przystrojone także liśćmi kokosa. Wieczorami wszystkie latarnie zostają rozpalone – stwarza to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć w życiu. W trakcie święta w całym mieście odbywają się również specjalne parady.

Tajlandia, Chiang Mai, Yi Peng Lantern Festival fot. pixabay
Tajlandia, Chiang Mai, Yi Peng Lantern Festival fot. pixabay

GRUDZIEŃ

5.12 – Austria, Krampusnacht

Każde dziecko wie, że jeśli jest grzeczne, to dostanie od Świętego Mikołaja prezent, a jeśli jest niegrzeczne, to… No, właśnie! Do niegrzecznych dzieci w Austrii przychodzi w wieczór poprzedzający Mikołajki paskudny Krampus, podrzucając im zamiast prezentów węgiel. Z roku na rok wizerunek Krampusa staje się coraz popularniejszy w popkulturze: po ulicach chodzą poprzebierane za złoczyńcę postaci, a także są organizowane tematyczne imprezy. Ostatnio pewna austriacka firma – produkująca znane na całym świecie wafelki – wypuściła na święta serię z Krampusem na opakowaniu.

I jak podoba ci się lista przygotowanych przez nas festiwali? A może masz swoje typy, których nie wymieniliśmy? Podziel się nimi w komentarzu pod wpisem.

Źródła:
bristolballoonfiesta.co.uk
vividsydney.com
philippinestravelhub.com
telegraph.co.uk
thaizer.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.