Skip to main content
Indie, Holi 2017 fot. pixabay

Kalendarz zagranicznych festiwali 2017 – część I

Nowy rok, nowe postanowienia i nowe podróże! Na całym świecie co roku odbywają się różnego rodzaju festiwale, intrygujące nie tylko treścią, ale przede wszystkim formą. Najwspanialsze w nich jest to, że tworzą niesamowitą atmosferę wspólnoty, bycia razem – są idealne dla tych, którzy w trakcie podróży lubią poznawać mieszkańców odwiedzanych miejsc i ich kulturę. Dlatego poniżej prezentujemy najgorętszy kalendarz zagranicznych festiwali 2017!

STYCZEŃ

Styczeń-kwiecień – Kuwejt, Remal Sand Festival

Największy na świecie festiwal prezentujący dzieła wykonane z piasku przez zagranicznych artystów. Oprócz piaskowych rzeźb, można wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, np. w świetlnych iluminacjach na piasku. Cała wystawa zajmuje teren odpowiadający wielkości 4 boisk do piłki nożnej. Imponujące!

28.01 – Chiński Nowy Rok

Nowy Rok w Chinach to przede wszystkim czas rodzinnego świętowania, ale nie oznacza to, że ulice świecą wtedy pustkami. Na ulicach są organizowane pokazy fajerwerków mających odstraszyć złe duchy, pochody gigantycznych smoków oraz tańce lwów. Bardzo popularną tradycją noworoczną w Chinach są jarmarki świątynne, z których najbardziej znanym jest ten odbywający się w Pekinie. Wtedy to mają miejsce przeróżne rozrywki karnawałowe: Festiwal Święta Wiosny, pokazy akrobatyczne czy sztuk walk, tańce lwów i smoków, pokazy parzenia herbaty i wiele innych. Na południu Chin w mieście Guangzhou odbywa się ogromny festiwal kwiatów. W tym czasie chińskie miasta są roztańczone – chyba nigdzie indziej się tak nie świętuje Nowego Roku!

Chiński Nowy Rok 2017 fot. pixabay
Chiński Nowy Rok 2017 fot. pixabay

LUTY

2-3.02 – Islandia, Reykjavik, The Winter Lights Festival

Wydawać by się mogło, że jedyną atrakcją islandzkiej zimy jest widok zorzy polarnej. Jednak na początku lutego w stolicy Islandii odbywa się Festiwal Światła, który nadaje tempa mroźnej atmosferze północy. Choć jest to festiwal zimowy, to jego największym powodem do świętowania są coraz dłuższe dni, a co za tym idzie – więcej godzin światła. Program festiwalu jest bardzo bogaty i zróżnicowany, dotyczy nie tylko sztuki i kultury, ale także historii, środowiska, a nawet… przemysłu!

11.02 – Tajlandia, Chiang Mai, Makha Bucha

Tajlandia przeciętnemu turyście kojarzy się przede wszystkim z szalonymi imprezami. Natomiast dzieje się tutaj znaczniej więcej interesujących rzeczy. Do jednej z nich należy Makha Bucha, która odbywa się w pełnię księżyca trzeciego miesiąca księżycowego i upamiętnia niezwykłe wydarzenie, kiedy to wokół Buddy, w kilka miesięcy po jego oświeceniu, pojawiło się niespodziewanie i spontanicznie ponad tysiąc uczniów. W tym czasie, co roku, wokół miejsca kultu krążą kolorowe procesje, wszystko pachnie świecami i kadzidłami korzennymi oraz egzotycznymi kwiatami. Feeria barw, światła i kolorów oraz setki podobnie ubranych mnichów robi ogromne wrażenie.

Tajlandia, Chiang Mai, Makha Bucha 2017 fot. pixabay
Tajlandia, Chiang Mai, Makha Bucha 2017 fot. pixabay

11-28.02 – Włochy, Wenecja, Karnawał

Jeden z najbardziej znanych karnawałów na świecie urzekający swoją teatralnością, barwnością i tańcem. Pamiętaj, by, wybierając się do Wenecji w tym czasie, nie zapomnieć zabrać ze sobą maski i kostiumu karnawałowego! 🙂

Włochy, Wenecja, Karnawał 2017 fot. pixabay
Włochy, Wenecja, Karnawał 2017 fot. pixabay

24-28.02 – Brazylia, Rio de Janeiro, Karnawał

Niewątpliwie najsłynniejszy na świecie karnawał to 5-dniowe szaleństwo 40 dni przed Wielkanocą. To eksplozja profanum, dzikości, erotyczności, muzyki i tańca. Pikanterii brazylijskiemu karnawałowi dodaje to, że odbywa się w najgorętszym miesiącu południowej półkuli. Na każdym rogu brazylijskich miejscowości odbywają się imprezy, z tą największą – w Rio – na czele.

Brazylia, Rio de Janeiro, Karnawał 2017 fot. pixabay
Brazylia, Rio de Janeiro, Karnawał 2017 fot. pixabay

MARZEC

Cały miesiąc – USA, Chicago, Dzień Świętego Patryka

To irlandzkie święto staje się popularne również w innych częściach świata, nie tylko na Zielonej Wyspie i w państwach z dużą populacją Irlandczyków. Jednak nic nie może się równać ze świętowaniem „Patryka” w Chicago. W marcu najradośniejszymi (i najbardziej zatłoczonymi) miejscami są irlandzkie puby, po ulicach chodzą rozweseleni mieszkańcy poprzebierani na zielono. Drapacze chmur, a nawet lokalna rzeka jest oświetlana na intensywny szmaragdowy kolor. W tym czasie w mieście odbywają się – popularne w USA – imprezy sąsiedzkie, pokazy i przedstawienia związane z kulturą Celtów, parady oraz ceremonia farbowania rzeki.

13.03 – Indie, Holi

To największe na świecie święto wiosny i radości, oznacza koniec zimy. Festiwal rozpoczyna się rozpaleniem ognia podczas Holika, wokół którego ludzie zaczynają śpiewy i tańce. Przez kolejne dni trwa Festiwal Kolorów, podczas którego obrzuca się przyjaciół różnobarwnymi proszkami, a nawet jak w Polsce podczas Śmigusa-Dyngusa- Hindusi oblewają się wodą. Podczas Holi jest również zwyczaj malowania twarzy bliskich, aby zapewnić im pomyślność.

Indie, Holi 2017 fot. pixabay
Indie, Holi 2017 fot. pixabay

KWIECIEŃ

Cały miesiąc – Japonia, Festiwal Kwitnących Wiśni – Hanami

Hanami to święto kwitnących wiśni odbywające się od setek lat w różnych miejscach w Japonii. Podczas dwutygodniowego święta wokół drzew odbywają się często huczne imprezy, przyciągające uczestników z całego świata. Japończycy w tym czasie chętnie organizują pikniki, grille i ceremonie parzenia herbaty w cieniu kwitnących wiśni.

Japonia, Festiwal Kwitnących Wiśni- Hanami 2017 fot. pixabay
Japonia, Festiwal Kwitnących Wiśni- Hanami 2017 fot. pixabay

Cały miesiąc – USA, stan Waszyngton, Skagit Valley, Festiwal Tulipanów

To idealny festiwal dla rodzin z dziećmi. Podczas gdy rodzice podziwiają różnokolorowe tulipany, dzieci mogą wziąć udział w jednej ze specjalnie dla nich organizowanych imprez albo wyruszyć na farmę alpaki. Dla tych, którzy lubią wspinaczki górskie, nagrodą jest przepiękny widok z góry Vernon, z której wspaniale widać rozciągające się po horyzont pola tulipanów. Podczas festiwalu odbywają się też pokazy i imprezy z puszczaniem latawców.

24-30.04 – RPA, Park Narodowy Tankwa Karoo, AfrikaBurn

AfrikaBurn to święto dla każdego. Jest efektem pracy grupy wolontariuszy, którzy dzięki swojej kreatywności tworzą spektakularne widowisko – miasteczko sztuki w Tankwa Karoo. Festiwal jest absolutnie niekomercyjny, nic tu nie jest przeznaczone na sprzedaż, nie ma tu stoisk z pamiątkami, natomiast są „miejsca prezentów”, gdzie można coś dostać lub ofiarować nie oczekując niczego w zamian. To święto bezinteresownych relacji międzyludzkich.

Powyższe święto zamyka pierwszą część naszego kalendarza zagranicznych festiwali na 2017 rok. Niebawem pojawi się kolejna część, w której zaprosimy cię do udziału w kolejnych miesiącach do udziału w najgorętszych światowych festiwalach. A tym czasem uzupełnij pierwszą część kalendarza, bo festiwale nie będą na ciebie czekać!

Źródła:
kuwait-calendar.com
theguardian.com
visitreykjavik.is
afrikaburn.com
nationalgeographic.com
blog.aina.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.