Sri Lanka – Polonnaruwa – królestwo w puszczy

Sri Lanka – niewielki kraj na Oceanie Indyjskim – to stulecia wojen, czasów świetności i upadków oraz starć kulturowych. Gdy została podbita przez Ciolów (wtenczas był to Cejlon), główne miasto kraju – Anuradhapura została doszczętnie zniszczona, a stolica została przeniesiona do Polonnaruwy. Dziś to opuszczone miasto, malowniczo położone w dżungli, przyciąga tysiące turystów.

Czasy świetności Polonnaruwy

Największe czasy świetności Polonnaruwy przypadły na okres rządów króla Parakramabahu I, który znacznie rozbudował miasto. Według podań uważał, że najcenniejszym skarbem ludzkości jest woda (cóż za przepowiednia współczesności!). Dlatego miasto zostało poszatkowane siatką kanałów, zbiorników irygacyjnych oraz wielkim zbiornikiem Parakama Samudra. Ulepszenie kanalizacji miasta to nie jedyne osiągnięcie króla. Otoczył on stolicę wielkim murem, w którego obrębie powstało niesamowicie piękne miasto-ogród.

Polonnaruwa została opuszczona w XIII wieku, kiedy to została najechana przez wojsko indyjskie. Po tamtych czasach zostało relatywnie niewiele budowli, ale wplątane w zieloną dżunglę pozwalają poczuć atmosferę tamtych lat.

W swoich złotych czasach Polonnaruwa była centrum handlowym, a także religijnym kraju. To tu znajdowała się cenna relikwia – ząb Buddy. Dziś pozostałości po mieście pozwalają wyobrazić sobie jak miasto wyglądało w czasach świetności. Poszukiwanie starych budowli, świątyń, grobowców i posągów po dżungli sprawia ogromną przyjemność nie tylko Indianie Jonesowi. Co prawda, na brak upału nie można tu narzekać, ale odpowiednie przygotowanie sprawi, że zwiedzanie Polonnaruwy nie będzie torturą, a wielką przygodą.

Posąg Buddym jeden z wielu w Polonnaruwie. fot. pixabay
Posąg Buddy jeden z wielu w Polonnaruwie. fot. pixabay

Co trzeba zobaczyć?

Gal Vihara to zespół czterech różnych wizerunków Buddy. Każdy z nich jest rodzajem płaskorzeźby wyciętej z jednej płyty granitowej. Szczególną uwagę przyciąga leżący Budda. Prawdopodobnie śpi, a przez sen… uśmiech się do turystów 😉

Lankatilaka to gedige – rodzaj kamiennej buddyjskiej świątyni. Została wzniesiona przez Parakramabahu I. Mimo że dziś już nie ma dachu, jej ściany na wysokość kilkunastu metrów robią ogromne wrażenie. W środku natomiast znajduje się posąg Buddy bez głowy, co dodaje niesamowitości temu miejscu.

Niedaleko znajduje się świetnie zachowana, niewielka świątynia (stupa) – Kiri Vihara ufundowana przez żonę Parakramabahu – Subarę. W pobliżu leży kilka grobowców dawnych mnichów buddyjskich.

Pałac Królewski prawdopodobnie miał aż siedem kondygnacji. Dziś po 403 kilometrach kwadratowych siedziby Parakramabahu pozostały jedynie ruiny. Niedaleko znajduje się natomiast Quadrangle – raj dla archeologa. To zwarty kompleks świątynny wybudowany na podwyższeniu i ogrodzony murem. Jedną z najbardziej interesujących świątyń w Świętym Kwadracie (jak czasem nazywa się Quadrangle) jest świątynia buddyjska Tuparama. Wybudowana w stylu hinduistycznym, w czasach świetności miasta była jego najbogatszą świątynią. Znajdujący się tam posąg Buddy ponoć był zdobiony kamieniami szlachetnymi!

Jeśli jesteśmy już przy Buddzie, to w Quadrangle znajduje się również przepiękna świątynia Vatadage w kształcie okręgu. W środku były cztery posągi Buddy (dziś dwa) patrzące na wszystkie strony świata. Oprócz nich znajdują się tu też inne świątynie, z których najbardziej interesująca jest Satnahal Prasada ze względu na swój piramidowy kształt. W Świętym Kwadracie można również zobaczyć zapis reform i testamentu (Gal Pota) jednego z królów Polonnaruwy – Nissanka Malli.

Ten sam król zbudował ogromną świątynię Rankot Vihara, która jest największa w Polonnaruwie. Kopuła jest zbudowana z ziemi oraz gipsu, a jej architektura nawiązuje do budowli z Anuradhapury.

Najstarszą budowlą w Polonnaruwie jest hinduistyczna świątynia Shiva Devale No 2. Cała jest zbudowana wyłącznie z kamienia. Znajduje się tam m.in. rzeźba Śiwy oraz Nandi. Niedaleko można zobaczyć również Shiva Devale No 1, która jest nieco młodsza.

W perspektywie tych wszystkich pięknych budowli, które trzeba zobaczyć w Polonnaruwie, nie można absolutnie pominąć tamtejszego Muzeum Archeologicznego. Zobaczysz tam instrumenty chirurgiczne sprzed ponad tysiąca lat, które zdumiewająco przypominają te dzisiejsze. Dodatkowo w Muzeum znajdują się makiety wszystkich budowli, dzięki czemu można sobie wyobrazić jak Polonnaruwa wyglądała za czasów swojej świetności.

Kamień Księzycowy, Polonnaruwa fot. pixabay
Kamień Księżycowy, Polonnaruwa fot. pixabay

Jak tu dotrzeć?

Polonnaruwa znajduje się ponad 200 km na północny-wschód od stolicy kraju – Kolombo. Można się tam dostać bezpośrednim autobusem. Podróż może trwać nawet do 8 godzin.

Jak się przygotować?

Polonnaruwa, choć młodsza od słynnej Anuradhapury, jest znacznie przyjemniejsza do zwiedzania, głównie dlatego, że jest lepiej zachowana. Znajduje się też w pobliżu parków narodowych, w których mieszkają słonie, dlatego turyści chętnie tu przyjeżdżają. Kompleks najlepiej zwiedza się rowerem lub tuk tukiem. Spacer mógłby być za bardzo wyczerpujący.

Wstęp do kompleksu jest płatny, kosztuje 25 USD i obowiązuje na cały dzień. Ze względu na upał trzeba mieć przewiewne ubranie, nakrycie głowy oraz wodę. Do niektórych miejsc trzeba ściągać buty, więc jeśli masz sandały lub klapki, dobrze będzie wziąć ze sobą również skarpetki, żeby nie chodzić boso po posadzkach. Na terenie Polonnaruwy znajdują się sklepy. Pamiętaj również o aparacie fotograficznym. Co prawda nie uświadczysz tutaj mnichów w pomarańczowych szatach, ale na pewno będziesz mieć okazję sfotografowania mieszkających tu małp.

Jeśli wybierasz się na Sri Lankę, nie zapomnij wyrobić wizy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.