Skip to main content
Khuha Kharuehat, Phraya Nakhon

Khao Sam Roi Yot – tajlandzki skarb narodowy

Na południe od Bangkoku, w turystycznej prowincji Prachuap Khiri Khan nad Zatoką Tajlandzką, znajduje się jeden z najpiękniejszych parków przyrodniczych południowej Azji. Khao Sam Roi Yot, bo o nim mowa, to raj dla entuzjastów przyrody, skrywający niespotykane nigdzie indziej na świecie skarby.

Khao Sam Roi Yot to pierwszy morski park narodowy założony w Tajlandii w 1966 roku. Jego nazwa oznacza „Górę o trzystu wzgórzach”, co odnosi się do jego położenia na setkach gór piaskowych, z których najwyższa sięga ponad 600 m n.p.m. ! Pośród wzgórz rozciągają się na setki hektarów połacie bujnej roślinności.

Niesamowite zwierzęta żyją na Khao Sam Roi Yot

Khao Sam Roi Yot to dom dla wielu gatunków zwierząt, części z nich niespotykanych w innych rejonach świata. Ze względu na bliskość morza, mieszka tutaj przede wszystkim około 300 gatunków ptaków. Europejscy obserwatorzy natury będą zachwyceni oglądając rzadkie, morskie ptaki, wędrujące między Azją a Australią. Siewka majajska, orzeł białobrzuchy czy chruściel fioletowy to tylko niektóre z nich.

Ponadto, w zalesionych górach mieszkają liczne małpy, makaki, malajskie jeżozwierzęta i jelenie. Około 45 kilometrów od głównej siedziby administracji parku mieszkają dzikie słonie oraz woły azjatyckie, tzw. gaury. Dzięki wybudowanym tu licznym punktom widokowym, można obserwować zwierzęta w bezpiecznej dla nas, jak i dla nich, odległości.

W Khao Sam Roi Yot organizowane są rejsy: łodzią można dotrzeć na piaszczyste plaże Zatoki, ale też z perspektywy wody obserwować delfiny, które przypływają tutaj z birmańskiej Irawadi.

Jaskinia Phraya Nakhon

Największą atrakcją Parku jest jaskinia Phraya Nakhon, przypominająca gigantyczną komnatę. To podobieństwo podsunęło Tajom pomysł, by zorganizować tutaj królewski pawilon. W związku z tym, Phraya Nakhon jest znakomitym przykładem na to, że natura chadza czasem w parze z kulturą. 😉 Gigantyczna komnata w jaskini ma naturalny, wielki prześwit w suficie, przez które wpada do środka światło słoneczne, tworząc nieprawdopodobne efekty wizualne.

Jeśli chcesz zatrzymać się w Parku na dłużej, masz możliwość wynajęcia bungalowu na plaży Laem Sala, która znajduje się 16 km od głównej siedziby administracji. Można się tu dostać jedynie albo łodzią, albo idąc przez góry. Po drodze możecie zajrzeć do głownej atrakcji Parku, czyli Phraya Nakhon.

W Khao Sam Roi Yot znajdują się też inne jaskinie. Jedną z najpiękniejszych jest jaskinia Kaeo, w której można podziwiać kamienne stalaktyty i stalagmit oraz mieszkające tu nietoperze i azjatyckie skorpiony. Zwiedzanie jaskini jest przeznaczone raczej dla wprawnych podróżników, nie bojących się ryzyka.

Przystań we wsi Bang Pu
Przystań we wsi Bang Pu

Przerwa na plaży lub nad bagnem…

Jeśli nie przepadasz za tłumem, na pewno spodoba Ci się na plaży Sam Phraya, znajdującej się pośród pachnących sosen. Co prawda nie ma tam żadnego hotelu, ale jest infrastruktura kempingowa. Świetne zakwaterowanie dla lubiących spędzać czas na wolnym powietrzu.

W Parku można też zobaczyć największe bagno tego regionu Azji. 😉 Thung Sam Roi Yot znajduje się na północnym skraju Parku Narodowego i jest domem dla setek gatunków zwierząt, lubujących się w błotnistych klimatach. Warto podkreślić, że to tutaj robi się najpiękniejsze fotografie panoramy Parku.

Po Thung Sam Roi Yot można się przespacerować dzięki kilometrowej, drewnianej ścieżce przeprowadzonej przez bagno. Niesamowite wrażenia gwarantowane. Tylko uważaj, żeby się nie poślizgnąć! Kąpiel błotna w Parku to niekoniecznie dobry pomysł…

Jak się tu dostać?

Infrastruktura turystyczna w Khao Sam Roi Yot jest świetnie rozwinięta. Znajdują się tu liczne szlaki oraz punkty widokowe oraz restauracje. Dojazd jest całkiem łatwy. Z Bangkoku jedzie się tu około 3 godziny autobusem. Warto też przy okazji odwiedzić resort

Przystań we wsi Bang Pu

Hua Hin 60 kilometrów na wschód.

Głowne wejście do Parku znajduje się na jego południu. Wstęp dla dorosłych to ok. 200 bathów. Dla dzieci nawet o połowę mniej.

Adres: Khao Sam Roi Yot: Moo 2, Ban Khao Daeng | Khao Daeng, Kui Buri 77150, Tajlandia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.