Skip to main content
Chandra Taal, czyli Księżyc na Ziemi

Chandra Taal, czyli Księżyc na Ziemi

Wybierasz się do Indii? Lubisz „Gwiezdne wojny”? A co ma piernik do wiatraka?! Okazuje się, że całkiem sporo. Jest na świecie kilka miejsc, które zachwycają kosmicznymi wręcz krajobrazami. Jedno z nich znajduje się właśnie w Indiach. To turkusowe jezioro Chandra Taal schowane pomiędzy wysokimi, łysymi górami na północy kraju.

Chandra Taal w języku hindi oznacza „jezioro księżycowe”, a to ze względu na swój sierpowaty kształt i geologiczne położenie – pośród gołych jak powierzchnia księżyca gór. Jezioro znajduje się na wysokości 4300 metrów i jest jednym z najwyżej położonych jezior w indyjskich Himalajach. Chandra Taal to część płaskowyżu Samudra Tapu w dolinie Spiti w regionie Himachal Pradesh.

Najpiękniejsza trasa górska ever

Dolina Spiti jest trudno dostępną tzw. ziemią pośrodku. Znajduje się pomiędzy Indiami a Tybetem. Pośród ogólnej zieleni Himalajów, zaskakuje swoją pustynnością. Tym dziwniejsze jest to, że to właśnie tam znajduje się jedno z najpiękniejszych jezior świata, czyli Chandra Taal.

Drogę do Chandra Taal uważa się za jedną z najpiękniejszych tras trekkingowych na świecie. Po drodze przekracza się strumyki z krystalicznie czystą wodą, dzikie łąki rosnące w cieniu dostojnych Himalajów, by na końcu stracić dech w piersiach nad zadziwiająco turkusowym jeziorem Chandra Taal znajdującego się pośród pustynnego krajobrazu.

Gdzie dzieje się magia…

Każdy, którego stopa stanęła nad brzegiem Chandra Taal, przyzna, że jest to miejsce magiczne. Nie wiadomo z czego to wynika: może z czystego powietrza, powietrza tak rzadkiego, że może ono znacznie zmieniać ogląd rzeczywistości? 😉 A może ze względu na ciszę, spokój, buddyjskie modlitwy? Pewne jest jedno: nad jeziorem panuje niezwykła energia, która od wieków inspirowała lokalną ludność. To dlatego Chandra Taal pojawia się w wielu legendach, a także w księgach wedyjskich. Według epopei Mahabharaty to tam bóg Indra zabrał Yudhishthira do nieba. Inna opowieść, wciąż oddziałująca na życie lokalsów, wiąże się z pewnym pasterzem. A więc dawno, dawno temu pewien pasterz często przychodził nad Chandra Taal ze swoimi owcami. Pewnego razu spotkał nad jeziorem piękną wróżkę, w której natychmiast się zakochał i zapragnął wziąć za żonę. Ta miała tylko jeden warunek: pasterz nie może się nikomu nią pochwalić. Jeśli złamie obietnicę, opuści go na zawsze. Przez wiele lat żyli w zgodzie i szczęściu, aż pewnego razu w gniewie pasterz złamał dane żonie słowo. Wróżka zniknęła. Pasterz płakał nad jeziorem i błagał wróżkę o powrót. Do dziś miejscowa ludność wierzy, że jako potomkowie pasterza mają szansę zobaczyć wróżkę nad jeziorem Chandra.

Miejscowi są wyznawcami buddyzmu tybetańskiego, dlatego też w dolinie Spiti znajdują się jedne z najstarszych klasztorów na świecie – Key i Tabo, które są darzone specjalnymi względami samego Dalajlamy.

Dla kogo?

Wyprawa nad Chandra Taal jest dla każdego, pod warunkiem, że lubi wędrówki górskie. To popularny cel podróży zwłaszcza wśród miłośników górskich trekkingów i noclegów na łonie natury, np. w kamperze czy w namiocie. Dotychczas turyści często rozbijali namioty na łąkach na brzegu jeziora. Obecnie jest to niedozwolone. Najbliższy kemping znajduje się w odległości około 3 km od Chandra Taal.

Nad jezioro najlepiej się wybrać w okresie od końca maja do początku października.

Planując wyjazd do Indii, nie zapomnij wcześniej wyrobić wizy. Możesz zrobić to klikając poniżej.

 

Jak tu dotrzeć?

Do jeziora nie jest łatwo się dostać. Do doliny Spiti prowadzą jedynie dwie drogi, które przez większość roku są nieprzejezdne ze względu na duże opadu śniegu i deszczu. Jedna z dróg prowadzi od dystryktu Kinnaur do Shimli. Druga, bardziej popularna, ciągnie się przez przełęcz Kunzun La, przez dolinę Lahaul, Rohtang La i Kulu. Droga z Kunzun jest nieprzejezdna, dostępna jedynie pieszym i ma 8 km.

Jeśli zdecydujesz się na trasę z Manali – popularnej bazy turystycznej, najlepiej byś wynajął samochód lub motor. I to razem z kierowcą, kimś, kto świetnie zna teren. W odległości dwóch kilometrów od jeziora znajduje się parking. Można tam zostawić samochód i dalej do jeziora wybrać się pieszo.

Dla pieszych wędrowców droga nad jezioro jest względnie łatwa. Trzeba jednak pamiętać, że a takiej wysokości jest inna gęstość powietrza i niektórzy mogą na to źle reagować, np. bólem głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.