Skip to main content

Pomysł na wakacje – miesięczna podróż po Azji

Masz miesiąc urlopu i trochę odłożonej kasy na koncie i nadal nie wiesz co z tym zrobić? Wybierz się w trip po Azji. Jest niezmiernie interesująca i niesamowicie zróżnicowana pod każdym względem. Masz problem, bo nie wiesz na które państwo się zdecydować? Poniżej znajdziesz propozycję miesięcznego planu podróży do wybranych miejsc w Azji Południowej.

Plan obejmuje Wietnam, Kambodżę, Laos i Tajlandię. Opcjonalnie można odwiedzić również Birmę, ale trzeba pamiętać, że można do niej dojechać tylko od strony tajlandzkiej. Ze względu na częste loty z Europy do Singapuru i Malezji, w drodze do Tajlandii można zwiedzić jeszcze te dwa miejsca.

Warto zacząć swoją podróż od Wietnamu, gdyż stanowi on esencję Azji Południowej – zachwyca polami ryżowymi, dolinami rzecznymi oraz rajskimi plażami. Dalszy plan podróży zależy od tego, w której części Wietnamu aktualnie się znajdujesz. Jeśli w północnej, np. w Hanoi, to możesz ruszyć do Laosu, a następnie Kambodży, jeśli w południowej, np. w Ho Chi Minh – to zobacz najpierw Kambodżę, potem Laos. Do Tajlandii dostaniesz się zarówno z Kambodży, jak i Laosu. Jeśli lubisz plażowanie, to największy wybór będziesz mieć w Tajlandii, zarówno nad Morzem Andamańskim, jak i w Zatoce Tajlandzkiej. Wiele plaż znajduje się na południu Kambodży (również na przybrzeżnych wyspach) oraz na wschodzie Wietnamu nad Morzem Południowochińskim. Każdy z proponowanych krajów warto zwiedzać rowerem i motocyklem. Po Laosie i Wietnamie w dolinie Mekongu należy choćby raz przeprawić się łodzią! Tajlandia jest świetna do imprezowania i nurkowania. W Kambodży znajdują się jedne z najpiękniejszych świątyń świata – Angkor, a w Laosie zapierające dech w piersiach wodospady. Jeśli lubisz zwiedzać miasta, wybierz się do wietnamskiego Hoi An, kambodżańskiego Siem Reap i oczywiście tajskiego Bangkoku.

1. Wietnam

Wybrane lotniska:

Hanoi, Hai Phong (na północy kraju)

Danang, Hue, Nha Trang (w centrum)

Ho Chi Minh (na południu)

Wietnam urzeka pocztówkowym krajobrazem. Zielone góry pokryte polami ryżowymi, lazurowa woda w kurortach nad Morzem Południowochińskim, urokliwe miasteczka i rybackie targi – gdzie nie zawędrujesz, będziesz zachwycony. Na północy kraju znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi – Ha Long. Z wód Zatoki Tonkijskiej wyrastają ogromne piaskowe skały, pomiędzy którymi ukryte są setki jaskiń, grot i plaż. W centralnej części Wietnamu należy się zatrzymać w mieście Hội An, dawnym porcie łączącym Azję z Europą, a dziś jednym z najromantyczniejszych miast na Ziemi. Zaś w niedalekiej dżungli znajdują się tajemnicze świątynie hinduistyczne – Mỹ Sơn. Ho Chi Minh, dawny Sajgon, zachwyca secesyjną architekturą, pochodzącą jeszcze z czasów kolonializmu. Stamtąd już rzut beretem do delty Mekongu, gdzie rozlewiska rzek tworzą idealne środowisko pod uprawę ryżu. Piętrzące się zielone tarasy najwspanialej podziwia się z siodełka roweru. Na południu Wietnamu bardzo popularną formą zwiedzania jest również pływanie łodzią po rzekach dżungli. Natomiast plażowicze mają do wyboru kilka tuzinów resortów nad Morzem Południowochińskim. Jeden z najpiękniejszych znajduje się w mieście Phan Rang. Wybierając się do Wietnamu, miej na uwadze, że najbardziej urokliwe miejsca znajdują się jednak daleko od turystycznego zgiełku. Hasło brzmi: eksploruj!

Wietnam najprzyjemniej zwiedza się rowerem i łodzią

Nie zapomnij o wizie do Wietnamu:

2. Kambodża

Wybrane lotniska:

Siem Reap (na północy kraju)

Phnom Penh, Sihanoukville (na południu)

Być w Azji Południowej i nie zobaczyć Angkor? Wstyd! Kompleks świątynny Angkor w Siem Reap to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Najbardziej imponująca z świątyń to Angkor Wat. Znajdująca się w centrum dżungli, powstała na przełomie XI i XII wieku. Na zachodzie kraju, przy granicy z Tajlandią należy zobaczyć buddyjską świątynię Prasat Preah Vihear, zbudowaną na brzegu klifu. Jeżeli do Kambodży będziesz wjeżdżać z Wietnamu, to koniecznie zobacz prowincję Mondulkiri. Tamtejszy krajobraz różni się całkowicie od reszty Kambodży – zamiast pól ryżowych – góry zamieszkiwane przez słonie, niedźwiedzie i leopardy. Jeśli marzy ci się plażowanie, poleca się prowincję Kampot na południu Kambodży oraz wyspy Zatoki Tajlandzkiej: piasek, turkusowa woda i hamaki – istny raj! Na południu kraju warto również spędzić trochę czasu w stolicy, Phnom Penh. Dawniej nazywana Perłą Azji, dziś wciąż zachwyca wspaniałą architekturą, zwłaszcza Pałac Królewski i Srebrna Pagoda. Będąc w Kambodży koniecznie wybierz się na lokalny targ i spróbuj egzotyczne owoce, na przykład Duriana.

Angkor Wat to świątynia ukryta w dżungli

Wizę do Kambodży wyrobisz na:

3. Laos

Wybrane lotniska:

Louangphrabang (w północnej części kraju)

Wientian (w centrum kraju)

Jeśli nie zdążyłeś na rejs łodzią po dolinie Mekongu w Wietnamie, to w Laosie możesz to nadrobić. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Laosie jest Luang Prabang, miasto zachwycające francuską architekturą poprzecinaną świątyniami. Niedaleko miasta znajdują się najwspanialsze wodospady Azji Południowej – Kuang Si. Można tam pływać w niebiańskiej wodzie, a także obserwować czarne niedźwiedzie. W stolicy Laosu – Wientianie – należy zobaczyć Patuxai – wyglądający jak łuk triumfalny pomnik pokoju, oraz gigantyczną, pokrytą złotem stupę buddyjską – Pha That Luang. Godny zobaczenia, choć dość zatłoczony, jest region Vang Wien – można tam spływać kajakiem, eksplorować jaskinie i wodospady.

Najpiękniejszy wodospad Azji Południowej – Kuang Si w Laosie.

Aplikuj o wizę do Laosu on-line:

 

4. Tajlandia

Wybrane lotniska:

Bangkok (środkowa część kraju)

Phuket (południowa część)

Krabi (południe kraju nad Morzem Andamańskim)

Pattaya (środkowa część kraju nad Zatoką Tajlandzką)

W zestawieniu południowoazjatyckim Tajlandia gra rolę miejsca, gdzie się odpoczywa i imprezuje. Nie można zapomnieć, że Azja to przede wszystkim kuchnia, a kuchnia tajska to jedna z najlepszych. Daj się ponieść i nie zważaj na wagę! Próbuj wszystkiego, najlepiej tam, gdzie jedzą lokalsi. Będziesz mieć wtedy pewność, że jedzenie jest nie tylko smaczne, ale i świeże. Potem możesz wszystko spalić nurkując w rajskich wodach okolic Pattayi albo Phuketu albo nie spalić, leżąc na ręczniku i popijając wodę kokosową. Nie zapomnij zobaczyć Bangkoku. Przez wielu miasto jest uważane za imprezową stolicę świata. Bardziej na południu Tajlandii, nad Morzem Andamańskim leży region Krabi. Na wybrzeżu oraz okolicznych wysepkach znajduje się wiele rajskich plaż, jeszcze nie tak zatłoczonych, jak na przykład plaże Phuketu.

Tajlandia słynie z rajskich plaż

I co? planujesz już swoją podróż? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.