10 ekstremalnych kierunków wakacyjnych

Postaw przed sobą wyzwanie i zrób coś, co zapamiętasz do końca życia. Wiadomo, że praca podnosi adrenalinę, ale tylko na urlopie jej wysoki poziom może oznaczać świetną zabawę. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś w stanie zaryzykować. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że już samo podjęcie się wyzwania jest ogromnym krokiem naprzód.

10 Park Narodowy Oulanka, Finlandia

Coś dla tych, którzy lubią adrenalinę, ale na spokojnie. Naturalna, niezniszczona oaza w Finlandii – Oulanka – przez cały rok przyciąga osoby szukające odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Park jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie w Europie. Jedni lubią tu spędzać czas bardzo spokojnie: spacerując, zbierając owoce leśne, inni jeżdżą rowerem lub pływają kajakami. Ci, którzy szukają niezapomnianych przygód, powinni jednak odwiedzić park Oulanka zimą, kiedy to cały jest pokryty śnieżną pierzyną. Jazda na nartach to tu niemała gratka!

9 Park Narodowy Zion, Utah, USA

Tu na świat patrzy się przez pomarańczowe okulary. Kanion zbudowany jest z piaskowca poprzecinanego wodospadami i pustynną roślinnością. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie – Narodowy Park Zion – oferuje najlepsze ścieżki turystyczne w Stanach Zjednoczonych. Wspinaczka w parku znajduje się na liście 100 najlepszych atrakcji podróżniczych według „National Geographic”. Jedną z największych przygód jest wędrówka Wąwozem Rzeki Dziewiczej, czyli The Narrows. To ścieżki pomiędzy ścianami kanionu, wzdłuż których płynie woda. Chodzenie po wodzie to świetna zabawa dla każdego, należy jednak pamiętać o dobrym (wodoodpornym) obuwiu.

8 Geirangerfjorden, Norwegia

Ogromny, długi na 15 kilometrów fiord znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Droga w sam raz do pokonania kajakiem. W trakcie wycieczki będziesz podziwiać bujną przyrodę i strome klify, po których spływają wodospady.

7 Brienzer Rothorn, Szwajcaria

Góra Brienzer Rothorn znajduje się w Prealpach Szwajcarskich i można do niej dotrzeć kolejką parową. Stacja końcowa znajduje się na wysokości 2244 metrów! Po drodze pociąg przemierza tunele, jaskinie i zakręca nad stromymi przepaściami. Wyprawa idealna dla tych, którzy chcą się zmierzyć z lękiem wysokości. Trasę pokonuje się w około godzinę. Na szczycie góry znajdują się restauracje i pensjonaty. Można też wyjść na wcześniejszych stacji i resztę trasy na górę pokonać pieszo.

6 Spitting Cave, Hawaje, USA

Te jaskinie są położone tuż obok spokojnej dzielnicy Honolulu, w której znajdują się same wille, więc mało który turysta się tam zapuszcza. Właściwie tylko ci, którzy są spragnieni przygód. Strome, fikuśnie zakręcające klify wpadają prosto do turkusowego oceanu. Jeszcze do niedawna miejsce przyciągało miłośników nurkowania w jaskiniach. Obecnie jest to zakazane, gdyż wody podziemne mogą wciągnąć nurków do jaskini.

5 Perrine Bridge, Idaho, USA

Wznosi się nad rzeką Snake i jest najpopularniejszym miejscem dla base jumping w całych Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Prawdopodobnie jest tam jedyną budowlą, z której skoki są dozwolone przez cały rok. Most jest niewysoki, ma tylko 150 metrów wysokości, ale skok do wody może być bardzo odświeżający po długiej wędrówce.

4 Moab, Utah, USA

Chyba warto wybrać się do Utah, skoro pojawia się w tym krótkim zestawieniu już po raz drugi. Moab to jedno z najbardziej znanych miast świata wśród miłośników kolarstwa. Nieopodal znajduje się trasa Slickrock Trail, przeznaczona dla profesjonalistów. W okolicznych parkach narodowych Arches i Canyonlands jest wiele miejsc, w których mogą testować mięśnie rowerzyści o różnych poziomach zaawansowania. Strome i dość niebezpieczne kamienne formacje na pewno dostarczą wystarczająca dawkę adrenaliny.

3 Bromo, Jawa, Indonezja

Europejczycy nie mają za bardzo czym się chwalić, jeśli mowa o wulkanach. No chyba że mówimy o Islandii, ale ona i tak jedną nogą jest już w Ameryce… Za to Indonezja, kraj tysięcy wysp, gwarantuje wiele wulkanicznych atrakcji. Na przykład na Jawie znajduje się góra Bromo, która to właściwie jest wulkanem. I to czynnym! Do Bromo przyciągają pielgrzymi, gdyż góra jest uważana za świętą. Składają tu ofiary z owoców, zwierząt i kwiatów. Miłośnicy adrenaliny wspinają się na górę albo nad nią latają i skaczą ze spadochronami! Religijne uniesienia gwarantowane.

2 Molokai, Hawaje

Stany Zjednoczone ewidentnie królują, jeśli chodzi o niebezpieczne przygody. Nie chodzi tu jednak o stopień przestępczości w USA, a o bogactwo geologiczne i przyrodnicze kraju. Na wyspie Molokai znajdują się jedne z najwyższych klifów na świecie, wznoszące się nad Pacyfikiem na 520 metrów! Śmiałkowie wybierają się tu na przejażdżkę konną. Ścieżka ma długość pięciu kilometrów i zapewnia jedne z najpiękniejszych widoków w twoim życiu… o ile nie masz lęku wysokości!

1 El Caminito del Rey, Hiszpania

Nie daj się zwieść słodko brzmiącej nazwie „Caminito”. Położona w południowej części Hiszpanii w El Chorro jest jedną z najniebezpieczniejszych tras górskich na świecie, o których się mówi, że są „trasami śmierci”. W wolnym tłumaczeniu „Ścieżynka Królewska” w rzeczywistości jest przerażająca nawet dla tych, którzy oglądają ją na zdjęciach. Powstała na początku XX wieku na stromych ścianach wąwozu. Klify wynoszą się w najwyższym miejscu nawet na 700 metrów. Ścieżka Króla nie przetrwała próby czasu – po kilkudziesięciu latach wiele odcinków szlaku runęło w przepaść, pozostawiając pojedyncze stalowe wsporniki wbite w skałę. Przejście El Caminito del Rey stało się wyzwaniem dla miłośników adrenaliny. Pomyśleć, że niektórzy nawet jeżdżą tam rowerem!

3 Responses

  1. Nie ma co straszyć potencjalnych turystów. Obecny szlak jest całkowicie bezpieczny, nie ma tam nic przerażającego, chyba że ktoś w ogole ma lęk wysokości, to nie powinien się tam wybierać. W przypadku brzydkiej pogody szlak jest zamykany, więc wszystko pod kontrolą. Polecam, warto, bo mnóstwo wyrażeń na każdym kroku Caminito.

    1. Trochę ostrożności jeszcze nikomu nie zaszkodziło. My również polecamy to wspaniałe miejsce – nie bez powodu zostało wyróżnione w tekście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.