Najciekawsze zwyczaje sylwestrowe na świecie

Stary rok dobiega końca, czas więc zaplanować sylwestrowe szaleństwo. Aby sprawę wam nieco ułatwić, stworzyliśmy listę najciekawszych zwyczajów sylwestrowych na świecie. Szampan, fajerwerki i odliczanie brzmią sztampowo, proponujemy więc zainspirować się niestandardowymi, a może nawet dziwnymi zwyczajami ze świata.

Pozbądź się telewizora

Holendrzy, Niemcy, Polacy, a także wiele innych mieszkańców Europy lubi spędzać Sylwestra przed telewizorem. Niektórzy oglądają skecze, inni ulubione seriale, jeszcze inni przemówienia noworoczne czy koncerty z Zakopanego. Natomiast mieszkańcy Johannesburga w RPA mają zwyczaj całkiem odwrotny. Mianowicie telewizory wyrzucają i to przez okno! Tak naprawdę! Zwyczaj wiąże się z wyrzucaniem starych przedmiotów, pozbywaniem się tego, co złe. Bywa, że mieszkańcy miasta wyrzucają przez okno również przedmioty wielkogabarytowe, nie tylko telewizory, ale także meble! Władze lokalne mają kupę roboty z pilnowaniem porządku i… zapewnianiem bezpieczeństwa przechodniom. Szwajcarzy równie chętnie wyrzucają, ale lody na podłogę. Rumuni zaś monety do rzeki, z nadzieją, że przyniesie im to powodzenie w Nowym Roku. Irlandczycy natomiast rzucają chlebem o ścianę, wierząc, że wypędzi to złą energię.

Zaszalej z bielizną

Nie od dziś wiadomo, że bielizna może nam wiele o człowieku powiedzieć. Niektórzy mieszkańcy Ameryki Południowej uważają, że bielizna może nam też co nieco opowiedzieć o przyszłości. Otóż Meksykanie, Boliwijczycy i Brazylijczycy uważnie dobierają majtki do sylwestrowej kreacji. Mniej istotne są koronki i formy, najważniejszy jest kolor. Czerwone majtki mają przynieść miłość w Nowym Roku, żółte – bogactwo i sukces, białe – pokój i równowagę umysłu, zielone – zdrowie. W niektórych częściach Włoch, mieszkańcy wieszają czerwone majtki na ulicach… Warto również wspomnieć, że w Turcji czerwone majtki ofiarowuje się jako noworoczny prezent, przynoszący szczęście w Nowym Roku.

Nie zapomnij o gotówce

Pieniądze to nie wszystko… A jednak! Bogactwo od zarania dziejów było jednym z głównych życzeń człowieka, dlatego na całym świecie zwyczaje sylwestrowe są związane z próbą zapewnienia sobie dostatku w Nowym Roku. Niektórzy mieszkańcy Filipin wierzą, że otaczanie się okrągłymi przedmiotami (przypominającymi monety) w Sylwestra przyniesie im bogactwo i powodzenie w przyszłości. Filipińczycy monetami więc żonglują, podrzucają, noszą ubrania w kropki i jedzą okrągłe potrawy. Ponoć fortuna kołem się toczy… Boliwijczycy z kolei zapiekają monety w cieście – kto trafi na pieniążek, będzie bogaty. Estończycy może z tego właśnie powodu jedzą aż 7 sylwestrowych posiłków! Francuzi podchodzą do sprawy całkiem prosto: jedzą setki naleśników. A Grecy są po prostu w tej kwestii praktyczni, bowiem parają się w Sylwestra hazardem.

Spędź Sylwestra z bliskimi

Ciepłe skarpety, kominek, przyjaciele… tyle się mówi o hygge, wspaniałej równowadze życiowej Duńczyków. W Sylwestra bynajmniej nie są zrównoważeni. Po pierwsze, o północy skaczą z krzeseł, co ma symbolizować skok w Nowy Rok. Po drugie, rzucają talerzami jak opętani. Wcale nie na znak awantury. Biegają po mieście ze starą zastawą stołową i rzucają w drzwi swoich bliskich. Rano każdy niecierpliwie otwiera drzwi, by zobaczyć, jak duża jest kupa rozbitych talerzy. Duża kupa świadczy o popularności danej osoby.

Bardziej wyluzowani od Duńczyków bywają mieszkańcy Syberii. Żadne tam smokingi i wieczorowe suknie. Zamiast tego wskakują nagusieńcy do lodowatej wody w jakimś jeziorze i sadzą na jego dnie drzewko noworoczne.

Chilijczycy również spędzają Sylwestra z bliskimi, z tym, że niektórzy na pełnym „hardcorze”. W mieście o nazwie Talca popularna jest tradycja spędzania (i spania!) nocy sylwestrowej na cmentarzu – w obecności bliskich… zmarłych.

Dobrze się spakuj

Kolumbijczycy w Sylwestra chodzą po mieście z walizkami, z nadzieją, że ich noworoczne kalendarze będą wypełnione zaplanowanymi podróżami. Oby i w waszym przypadku tak było! A więc do siego roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.