Indie – święta i festiwale, Holi, Diwali i inny

Indie to kraj, o którym zdecydowanie można powiedzieć, że jest pełne wszelakich wydarzeń. Kalendarium świąt, obrzędów i festiwali jest zapełniony do granic możliwości. Nieważne czy wybierasz się w styczniu, sierpniu czy listopadzie, każdy turysta i podróżnik jest w stanie zetknąć się z obchodzonym świętem któregoś z hinduistycznych bogów lub wziąć udział w festiwalu w jednym z 29 stanów Indii. A przed tobą – Indie – święta i festiwale, które musisz przeżyć na własnej skórze!

Holi i Diwali – najpopularniejsze święta w Indiach

Do najpopularniejszych i najbarwniejszych świąt należy rzecz jasna, święto Holi, obchodzone najczęściej na przełomie lutego i marca (w tym roku to będzie od 20 marca do 21 marca 2019). Hindusi witają tym świętem symboliczne nadejście wiosny. Uczestnicy obsypują się kolorowymi proszkami (które bardzo ciężko jest potem wyprać) i cieszą się w gronie rodziny i przyjaciół, iż porę monsunową mają już za sobą. Święto Holi ma też swoją edycję w Polsce. W wielu miastach, uczestnicy świetnie bawią się obsypując kolorowym proszkiem swoich przyjaciół, z udziałem dobrej muzyki i tańca. Ponadto, niesamowicie magiczne święto Diwali, jest jednym z najpiękniejszych indyjskich wydarzeń, nazywanym świętem Świateł. Podczas kilku dni, miasta, wsie i niemalże każdy region w Indiach jest rozświetlony milionami lampionów, które mają symbolizować walkę dobra ze złem. Według wierzeń, podczas pięciu dni trwającego festiwalu, bogini Lakshmi zstępuje na ziemię do domów, które świecą najjaśniej.

Zanim zaplanujesz udział w święcie Holi, aplikuj o wizę. Szybko i bezproblemowo zrobisz to korzystając ze strony naszego partnera aina.pl 

Holi to jedno z najpopularniejszych świąt w Indiach fot. pixabay
Holi to jedno z najpopularniejszych świąt w Indiach fot. pixabay

Święto boga Ganeśa

Bardzo ciekawym i wartym zobaczenia jest święto słynnego słonia Ganeśa Czaturthi, którego urodziny wypadają na przełomie sierpnia i września. Najhuczniej święto Ganeśi obchodzone jest w stanie Maharashtra, gdzie niemalże w każdym domu robi się figurki solenizanta, stroi girlandami kwiatów oraz modli przez kilka następnych dni. Święto Ganeśi najbardziej lubiane jest przez dzieci, które utożsamiają się z sympatycznym słoniem, przebierając się za niego i latając po ulicy aby dostać od sąsiadów słodycze. Podczas ostatniego dnia, wszystkie wykonane rzeźby oraz statuetki topi się w wodzie aby w danym domu nastąpiło szczęście oraz dostatek.

Święto boga Ganeśa fot. pixabay
Święto boga Ganeśa fot. pixabay

Esala Perahera – magiczna procesja do sanktuarium Buddy

Ze świętem Ganeśi, ściśle wiąże się parada słoni w Kandy, nazywana „Esala Perahera”. Jest to jedyna w swoim rodzaju procesja, która dała swój początek na Sri Lance (Cejlon). W procesji, w głównej mierze, biorą udział buddyści z całego świata. Dla turystów jest to niezapomniane święto pełne barw, dźwięków i tradycyjnych strojów, pochodzących tylko z południowej części Indii. Wierni, tłumnie spotykają się, aby oddać cześć świętej relikwii Buddy i pomodlić się o deszcz. Parada słoni znajduje się w miejscu, w którym niegdyś było znane syngaleskie królestwo, słynące ze starego buddyjskiego sanktuarium, w którym przechowywana jest relikwia, w postaci zęba Buddy. Jest to kompleks pałacowy, który uważany jest za serce cejlońskiego buddyzmu. Uroczystości podczas „Esala Perahera” mają charakter religijny ale przyciągają turystów z całego świata. Któż bowiem nie oparłby się wspaniałemu widowisku, w którym ogromna ilość słoni, przyozdobiona pięknymi, pozłacanymi materiałami, dumnie kroczy ulicami miasta.

Festiwal zwycięstwa dobra nad złem!

Święto Dussehra jest niezwykle interesujące z uwagi na jego tematykę. W różnych regionach Indii, Dussehra obchodzone jest w inaczej, w zależności od lokalnych wierzeń, jednakże wszystkie regiony łączy jedno – historyczna wygrana dobra nad złem. Ciężko powiedzieć na kiedy dokładnie przypada to święto z uwagi na to, iż jest świętem ruchomym, wyznaczanym według kalendarza księżycowego (zupełnie inaczej niż w przypadku naszego kalendarza solarnego). W każdym razie, święto Dussehra opiera się na wielkim eposie indyjskim „Ramajana”, poświęconym bóstwu Ramie, jego małżonce Sicie, dzielnemu Hanumanowi, o małpiej twarzy oraz Rawanie, demonowi symbolizującemu zło we wszechświecie. Celebracja święta, łączy się z wieloma wizytami w świątyniach, składaniem ofiar z jedzenia, kwiatów i malutkich lampek. W wielu miastach, wokół świątyń organizowane są procesje, jarmarki, oraz imprezy uliczne. Głównym punktem obchodów święta Dussehra jest wieczorna procesja, na czele której stoi legendarny władca Lanki, przedstawiany pod wieloma demonicznymi postaciami. Procesję tworzą kukły, gigantyczne maski, które kończą swój pochód przed jedną ze świątyń i są rytualnie spalane. Spalenie kukły boga Rawany ma symboliczny wymiar wygranej dobra nad złem. Po zakończeniu procesji, ludzie wymieniają się podarunkami i spożywają wspólnie ogromny posiłek.

Indie, to kraj nieskończonej ilości wierzeń oraz rytuałów, których nie sposób zliczyć. Dlatego też, udając się w podróż do tego kraju z pewnością przeżyjemy coś niezwykłego!

Źródła:

www.skyscanner.pl/
www.indiaguide.pl
www.indieszerokopojete.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.