TOP 7 najpiękniejszych tras maratonów z całego świata [przewodnik]

Przygotowaliśmy subiektywny przegląd najpiękniejszych tras biegowych na świecie. Ciekawi? Zaczynajmy!

1 miejsce – Great Wall Marathon (Chiny)

Najbliższa data: 18 maja 2019

Organizowane trasy: maraton, pół-maraton, „fun-run” (nieco ponad 7,5 km).

Maraton na Wielkim Murze Chińskim jest uważany za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie, ale również za jedną z najpiękniejszych tras świata. Podczas biegu zawodnicy mijają tradycyjne chińskie wioski na przełęczy Huangya oraz 6-kilometrowy odcinek po murze. Pełna trasa liczy sobie 5164 schodów wzdłuż muru. Maksymalny czas na bieg został skrócony do 8 godzin – Ci, którym się nie udaje przebieg głównej trasy w tym czasie wracają busami na początek trasy. Punkty z jedzeniem i piciem znajdują się co 4 kilometry. Pierwszy bieg na trasie rozpoczął się w 1999 roku, kiedy to pierwszych 300 śmiałków rozpoczęło wyścig.

Gdzie się zarejestrować? Bilety można kupić u organizatora tutaj.

Link do trasy mapy (z informacjami o cenach, miejscach gdzie dostaniemy coś do picia/jedzenia) tutaj.

Wizę do Chin dostaniesz u naszego partnera – tutaj.

2 miejsce – The Patagonian International Marathon (Chile)

Najbliższa data: 7 września 2019

Organizowane trasy: maraton, pół-maraton, najkrótsza rodzaj trasy – 10 km.

Organizatorzy reklamują miejsce wyścigu jako „jedno z najbardziej dziewiczych miejsc na świecie”. Nowa trasa biegowa prowadzi przez najdziksze i nieprzystępne rejony turystyczne Ameryki Południowej. Bieg odbywa się wzdłuż przepięknego Parku Narodowego Torres del Paine – a na trasie można podziwiać lodowce, dzikie rzeki i jeziora. Ścieżka nie jest prosta i przyjemna – podczas biegu wspinamy się na wysokość 3 tysięcy m n.p.m.

Rejestracja możliwa na stronie organizatora tutaj.

Takie widoki czekają na tych, którzy przymierzają się do tej wyjątkowej trasy.

3 miejsce – Mount Lemon Marathon (USA)

Najbliższa data: 2 listopada 2019

Organizowane trasy: maraton, pół-maraton

Mount Lemmon Maraton w mieście Tuscon w Arizonie uważany jest za jeden z najtrudniejszych maratonów ulicznych na świecie. Podczas wyścigu trzeba wbiec na wysokość 2800 m.n.p.m. Sama trasa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie – ponieważ mijamy na niej przepiękne miejsca (szczególnie dla oka europejskiego turysty). Uroki pustyni Sonora, liczne kaktusy oraz roślinność charakterystyczna dla całych Stanów Zjednoczonych i Kanady towarzyszy maratończykom. Podczas biegu można doświadczyć uroków przynajmniej dwóch pór roku – bo tak zmieniają się warunki atmosferyczne na trasie. Warto spróbować swoich sił dla tych widoków!

Link do rejestracji na maraton i półmaraton dostępny – tutaj.

Wizę do USA dostaniesz u naszego partnera – tutaj.

Niby po asfalcie, a jednak blisko natury… 🙂

4 miejsce – Gold Coast Airport Marathon (Australia)

Najbliższa data: sobota 6 – niedziela 7 lipca 2019

Organizowane trasy: maraton (oraz szereg atrakcji: dodatkowe wyścigi dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, biegi dla juniorów)

Maraton przyciąga 28 tysięcy uczestników z ponad 50 krajów, na 8 różnych tras maratonu. W ramach imprezy przewidziano 15 kilometrowy maraton dla osób na wózkach inwalidzkich, 10 kilometrowy bieg na Southern Cross Univercity, wyścig na autostradzie Gold Coast oraz 2- i 4- kilometrowy bieg dla juniorów 😉 Gold Coast to położone w południowo-wschodniej części terytorium Queensland szóste do do wielkości miasto w Australii. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych tras maratońskich świata. Gold Coast Airport Marathon to jedna z najbardziej płaskich i najszybszych ścieżek na świecie. Biegnie wzdłuż pięknych plaż i oceanu z Paradise Point na północy aż do Burleigh Heads na południu.

Link do rejestracji na maraton – tutaj.

Takie widoki towarzyszą podczas australijskiego biegu

5 miejsce – Lake Tahoe Marathon (USA)

Najbliższa data: 11-13 października w 2019 roku

Organizowane trasy: maraton, 3-dniowy maraton – długość trasy 72 mile (ok. 115 kilometrów), można również wybrać krótsze trasy: Super Hero Pumpkin Run-Walk i wyścig Edgewood – które wynoszą 10 kilometrów. Zaplanowano również pół-maratony o długości 16,6 mili (ok. 27 kilometrów).

Górska trasa wzdłuż jeziora Tahoe położonego w górach Sierra Nevada – wiele osób wskazuje ją jako jedną z najpiękniejszych na świecie. Nie jest to prosta trasa, ale warto spróbować na niej swoich sił. Lake Tahoe Marathon zaczyna się w Homewood i kończy na plaży nad jeziorem w South Lake Tahoe. Łącznie wydarzeń zaplanowanych przez organizatora w ramach tej imprezy jest ponad 20, więc dobrze zagospodarować sobie ten czas według własnego uznania.

Link do rejestracji na wydarzenie – tutaj.


Zdjęcie z Lake Tahoe Marathon w 2003 roku. Góry, lasy, jezioro, otwarta przestrzeń – czego więcej potrzeba? 🙂

6 miejsce – The Big Five Marathon (RPA)

Najbliższa data: 25 czerwca 2019

Organizowane trasy: maraton, półmaraton

Skąd ta piątka w nazwie? Odnosi się do nazwy gatunków pięciu afrykańskich ssaków (słonia, nosorożca, bawołu, lwa i lamparta). Wszystkie są mieszkańcami rezerwatu Entabeni, który przyjdzie bliżej poznać tym, którzy zapiszą się na maraton…. Ale nie należy popadać w panikę – organizatorzy zapewniają bezpieczeństwo biegaczom. Sama trasa (nie patrząc na towarzystwo egzotycznych zwierząt) nie należy do najłatwiejszych ze względu na różnice rzeźby terenu. Ponieważ maraton cieszy się dużą popularność, lepiej rejestrować się na niego znacznie wcześniej.

Link do rejestracji i wszystkich potrzebnych informacji – link.

7 miejsce – Bagan Temple Marathon (Birma)

Najbliższa data: 23 listopada 2019

Organizowane trasy: maraton, półmaraton, bieg 10-kilometrowy

Co czeka na maratończyków na trasie Bagan Temple Marathon? Święte pagody i świątynie rozproszone po równinach Baganu – tworzące prawdziwie mityczny krajobraz. Udział w tym maratonie to wspaniała okazja do poznania ludzi z całego świata. Rzeźba terenu nie jest tak ciężka (choćby w porównaniu do pozostałych tras), choć dla maratończyków może być dość uciążliwa wysoka temperatura. Mimo to corocznie chętnych na to wydarzenie nigdy nie brakuje.

Link od strony organizatora – tutaj.

O wizy do Birmy możecie aplikować, korzystając przy tym ze strony naszego partnera tutaj.

A Ty, masz już za sobą doświadczenie udziału w maratonie? A może któraś z wymienionych tras nie jest Ci obca? Podziel się swoim doświadczeniem z nami w komentarzu!

Pamiętaj, że jeśli podjąłeś/podjęłaś wyzwanie w postaci udziału w jednym z wymienionych maratonów – zarejestruj się na wydarzenie wcześniej – ponieważ zakup biletów „last-minute” może okazać się niemożliwy. Dodatkowo pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu, które pokryje koszty leczenia podczas uprawiania ekstremalnego sportu. Możesz o taką ochronę ubiegać się również korzystając ze strony naszego partnera – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.