Zwyczaje walentynkowe na świecie

Niby wszystko jasne – w Walentynki kupujemy czekoladki, zapraszamy na romantyczne kolacje i – obowiązkowo – wypisujemy kartki z wyznaniami dozgonnej miłości. Single pewnie najchętniej wymazaliby 14 lutego z kalendarza. Ale tak jest u nas. W innych miejscach na świecie sprawa wygląda nieco inaczej. Zobacz jak w różnych rejonach globu są obchodzone Walentynki, nie tylko przez zakochanych, ale także tych, którzy nie znaleźli jeszcze swojej drugiej połówki.

Korea Południowa

Koreańczycy również świętują Walentynki 14 dnia miesiąca, ale… każdego miesiąca! A więc przykładowo w maju Walentynki łączą się z Dniem Róż, w czerwcu – Dniem Pocałunku, a w grudniu z Dniem Przytulania. Któżby nie chciał takich koreańskich, całorocznych Walentynek? Ano koreańscy single, którzy 14 kwietnia (Czarny Dzień) ubierają się na czarno, spotykają z innymi przyjaciółmi singlami i dumają nad miskami wypełnionymi po brzegi noodlami (zwanymi jajangmyeon) w kolorze – rzecz jasna – czarnym. 14 lutego zakochane kobiety ofiarowują prezenty swoim wybrankom, Ci zaś odwdzięczają się zasypując panie czekoladkami i kwiatami 14 marca, czyli w tzw. Biały Dzień. Warto zwrócić uwagę, że ta tradycja jest również obchodzona w Japonii.

Chile

Chile uważane są za poetycki kraj. Patrząc na to, jak Chilijczycy obchodzą Walentynki, zwane tu Dia de San Valentin, trudno się z tym nie zgodzić. Dzień zakochanych traktują z wielkim entuzjazmem i z pieczołowitością przygotowują upominki i niespodzianki dla swoich drugich połówek. Całe miasta, sklepy, ulice są udekorowane z tej okazji jak na Boże Narodzenie, tylko że – oczywiście – w klimacie miłosnym. 😉 Na wietrze powiewają girlandy z wyciętych serduszek i balony, a w wielu miejscach pojawiają się ogromne bukiety kwiatów.

W Chile obchodzi się Walentynki na bogato
W Chile obchodzi się Walentynki na bogato fot. pixabay

Chiny

Państwo Środka wciąż dzielnie opiera się westernizacji i obchodzi własne święta. Odpowiednikiem naszych Walentynek jest tam tzw. Qixi lub inaczej zwane Świętem Siedmiu Nocy. Święto przypada na siódmy dzień siódmego miesiąca księżycowego. Już samo to brzmi romantycznie! Historia tego dnia pochodzi jeszcze z czasów mitycznych, kiedy to królewna Zhinu, córka króla niebios, popełniła mezalians, wychodząc za biednego pasterza – Niulanga. Kiedy ojciec Zhinu dowiedział się o ślubie, nakazał sprowadzić córkę z powrotem do niebios. Rozpacz Niulanga słyszały nawet gwiazdy! W końcu król się złamał i pozwolił spotykać się córce z pasterzem raz w roku w dzień Qixi. W ten dzień młode kobiety szykują ofiary z owoców (m.in. melona) dla Zhinu, z nadzieją, że ta pomoże im znaleźć dobrego męża. A zakochane pary zwracają się do niebiańskiej księżniczki z prośbą o szczęśliwe życie. Chińskie święto miłości jest więc obchodzone od stuleci, a nawet tysiącleci! W Qixi Chińczycy chętnie obserwują niebo, gdyż mogą wtedy zobaczyć jak gwiazdy Wega i Altair (Zhinu i Niulang) zbliżają się do siebie.

W Chinach obchodzi się Święto Siedmiu Nocy fot. pixabay
W Chinach obchodzi się Święto Siedmiu Nocy fot. pixabay

Brazylia

Ponieważ na początku roku Brazylijczycy są zbyt zajęci Karnawałem (nie ma co się dziwić!), to święto zakochanych obchodzą nie 14 lutego, a 12 czerwca, w tzw. Dia dos Namorados. W ten dzień, oprócz tego, że zakochani obdarowują się kwiatami, czekoladkami itd., to w całym kraju odbywają się liczne festiwale i koncerty. Brazylijczycy w Dzień Zakochanych chętnie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną, a więc u nich świętuje się nie tylko miłość do drugiej połówki, ale do wszystkich najbliższych. W Brazylii zakochani mają swój dzień również w Dzień Świętego Antoniego, patrona małżeństw. Tego dnia singielki odprawiają rytuał, który nazywa się simpatias, i jest w Brazylii obecny w różnych sytuacjach. W święto zakochanych jednak kobiety wykonują specjalne czynności i tańce w nadziei, że dzięki temu uda im się znaleźć męża.

Brazylijczycy w Dzień Zakochanych chętnie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną
Brazylijczycy w Dzień Zakochanych chętnie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną fot. pixabay

RPA

Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki obchodzą dzień zakochanych 14 lutego i podobnie jak my obdarowują się różnymi artefaktami związanymi z miłością: kwiatami, czekoladkami itp. Oprócz tego, kobiety mają w zwyczaju nosić w ten dzień na rękawach małe serduszka, na których mają wypisane imiona swoich miłości. To pradawny zwyczaj, sięgający jeszcze czasów Starożytnego Rzymu, nazywany Lupercalia. W ten sposób mężczyźni mogą dowiedzieć się, kto jest w nich zadurzony. Szkoda, że nie działa to w drugą stronę… Na pewno oszczędziłoby to kobietom wielu nieprzespanych z niepewności nocy. 😉

A Wy macie swoje małe walentynkowe tradycje? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.