Zamki na Słowacji – 5 bajkowych zamków na Słowacji przy granicy z Polską

Szybki weekend poza miasto? Czemu by nie jechać na Słowację! Polecamy kilka niezwykłych zamków, nieodległych od granicy Polski, w których na pewno odpoczniesz i zrobisz coś ciekawego! 

1. Zamek Orawski

Zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy wita nas Zamek Orawski. Jest niezwykle pięknie ulokowany. Pod koniec XVII wieku doszczętnie spłonął, na szczęście został całkowicie odbudowany po wojnie. Dziś można zwiedzać jego bogate wnętrze.
W „średnim zamku” znajduje się studnia głęboka na 90 m, wydrążona w litej skale. Mała ciekawostka – kręcono tu m.in. serial „Janosik”.

fot. Zamek Orawski

2. Zamek Likawa

Ważny punkt na trasie dawnego szlaku handlowego między Polską a Słowacją. Zamek wybudowano w XIV wieku, a zburzono na początku XVIII wieku. W latach 70-tych XX wieku dokonano częściowej renowacji budynku, a dzisiaj można korzystać z dziedzińca i wieży. Niedaleko od zamku znajduje się średniowieczna miejscowość – Likawka, a równie blisko ruiny innego zamku i urocza miejscowość Rużomberk.

3. Zamek Lubowelski

Dokładnie 17 km od granicy dzieli nas od tego przepięknego zamku. Jeśli jesteście w Pieninach bądź w Beskidzie Sądeckim – to akurat będziecie rzut beretem od niego. W okolicy zamku znajdziemy piękne skanseny i przykłady dawnego budownictwa. Chociaż zamek częściowo jest ruiną, to mieści się tam również muzeum.

https://www.instagram.com/p/BtgKZjkBnVS/

4. Zamek w Zborowie

Po zamku w Zborowie zostały niestety tylko mury, ale i tak budowla robi z zewnątrz niezwykłe wrażenie. Idealne miejsce na weekendowy wypad dla mieszkańców okolic Beskidu Sądeckiego i Niskiego. 15 km – tyle dzieli go od granicy z Polską. 10 kilometrów od zamku znajduje się jedno z najpiękniejszych miast Słowacji – Bardejów. Obowiązkowy punkt wycieczki.

https://www.instagram.com/p/Bqx7UUaBevl/

5. Zamek Spiski

Aby zobaczyć ten zamek, trzeba trochę oddalić się od Polskiej granicy – ale co tu dużo mówić – warto. Wpisany na listę UNESCO budynek to jeden z największych kompleksów zamkowych w całej Europie. Powstał ok. XII wieku. Dziś jest wielką ruiną. We wnętrzu kompleksu mieszczą się ekspozycje muzealne poświęcone historii zamku i broni średniowiecznej.
Po okolicy prowadzi ścieżka spacerowa „Sivá Brada – Dreveník”. Niedaleko zamku warto znajdują się dwa ciekawe historycznie miejsca – bardzo urokliwe miasteczko Spiskie Podgrodzie i wieś Żehra.

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.