Hanami – Święto Kwitnącej Wiśni

Zbliża się jeden z najpiękniejszych dla Japończyków okresów w roku. Hanami – Święto Kwitnącej Wiśni, to dosłownie zwyczaj oglądania kwitnących kwiatów wiśni! Ale jest to czas nie tylko aktywności „botanicznej”, ale także towarzyskiej. Japończycy chętnie wychodzą wtedy z domu, by spędzić czas na łonie przyrody z rodziną i przyjaciółmi. Ceną spokoju jest jednak wyścig z czasem.

Hanami, to tradycja podziwiania, doceniania i kontemplowania kwiatów wiśni. Jej źródła sięgają VII w. Zaczęła się rozpowszechniać od XV w. Dawniej sezon kwitnienia kwiatów świętowały tylko osoby związane z rodziną cesarską. Cesarzowie w Kioto wydawali wtedy wystawne przyjęcia, gdzie główną atrakcją było nie tyle co oglądanie kwiatów, a picie sake. Hanami, to również święto dzielenia się. W związku z nim cesarz Yoshimune Tokugawe zasadził tysiące wiśni, aby jego podwładni mogli również cieszyć oczy ich niezrównanym pięknem.

W Japonii istnieje ponad 100 gatunków wiśni. fot. pixabay
W Japonii istnieje ponad 100 gatunków wiśni. fot. pixabay

Chociaż obecnie główną bohaterką święta jest wiśnia piłkowana (sakura), to dawniej podziwiano przede wszystkim kwiaty moreli japońskiej. Niektóre starsze osoby robią to do dzisiaj.

Podczas Hanami Japończycy najchętniej spędzają czas na świeżym powietrzu z bliskimi. fot. pixabay
Podczas Hanami Japończycy najchętniej spędzają czas na świeżym powietrzu z bliskimi. fot. pixabay

Od początku roku Japończycy uważnie śledzą prognozy pogody, a raczej kurs Frontu Kwitnienia Wiśnisakura zensen. Wynika to z okresu kwitnienia wiśni, który jest bardzo krótki – trwa do 2 tygodni i jest zależny od położenia geograficznego. Front idzie z południa na północ japońskich wysp. W każdym mieście wybiera się drzewo, którego kwitnięcie rozpocznie Hanami. Musi na nim zakwitnąć co najmniej 5 kwiatów, by można było zacząć świętować. W tym roku wiśnie będą kwitły mniej więcej w pierwszej połowie kwietnia. Kiedy tylko Front Kwitnienia dotrze do danego regionu, jego mieszkańcy udadzą się do parków na przyjęcie oglądania kwiatów wiśni piłkowanych. To istna magia wyczekiwania, którą możemy porównać z tym, co czuje dziecko czekające na Świętego Mikołaja.

W Japonii istnieje niemal 100 gatunków wiśni, różnią się kolorem kwiatów. Najbardziej popularne są bladoróżowe oraz białe, ale zdarzają się nawet zielone! Najczęściej spotykanym drzewem jest somei yoshino. Dodatkowej spektakularności kwitnącym wiśniom dodaje to, że nie mają one jeszcze wtedy liści, dlatego wydają się zawieszoną na konarach puchową pierzyną. Co ciekawe, niemal wszystkie gatunki nie owocują!

Hanami, podobnie jak inne święta wiosenne na świecie, ma charakter symboliczny. To święto zakończenia zimy i powracania świata do życia. To wtedy właśnie rozpoczyna się pora sadzenia ryżu – podstawy żywieniowej Japończyków. Ponadto, kwiaty wiśni, ze względu na to, że szybko przekwitają, są symbolem kruchości i przemijalności życia. Podczas II wojny światowej wierzono, że dusze poległych żołnierzy odrodzą się w kwiatach wiśni.

Hanami, to oczywiście również święto piękna. W sztuce, dizajnie i modzie wiśnia jest popularnym motywem zdobniczym. Podczas Hanami niemal wszystkie reklamy nawiązują w jakiś sposób do tego święta. Opakowania produktów, jeśli nie mają zdjęć czy rysunków kwitnącej wiśni, to co najmniej mają kolor różowy.

Podczas Hanami Japończycy chętnie wychodzą do parków z koszami jedzenia, by tam na kocach urządzać pikniki z bliskimi. Jedzą wtedy nie tylko tradycyjne japońskie potrawy jak dango, teppanyaki czy yakitori, ale także przysmaki znane z europejskiego talerza.

Chociaż jest to przede wszystkim święto rodzinne i przyjacielskie, to w wielkich parkach przybiera formę festiwali z różnymi atrakcjami, zabawami i przedstawieniami. Sprzedawcy rozstawiają budki z pamiątkami i smakołykami, co przyprawia dzieciaki o zawrót głowy. Natomiast starszym może się też zakręcić w głowie od całonocnej imprezy w świetle lampionów i od zapachów kwitnących drzew.

Romantycznie- tak na pewno jest wtedy w Japonii! fot. pixabay
Romantycznie- tak na pewno jest wtedy w Japonii! fot. pixabay

Co ciekawe, Hanami jest też świętowane w innych miejscach na świecie i to nie tylko przez Japończyków. Na początku XX wieku Japończycy podarowali USA kilka tysięcy drzew wiśni, które zostały posadzone w Waszyngtonie. Co roku, kiedy kwitną, trwa Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni – kolejna okazja dla Amerykanów do świętowania.

Źródła:
whysojapan.com
japan-magazine.jnto.go.jp
pimpra.files.wordpress.com
gaijinwpodrozy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.