Malediwy – rajskie wakacje!

Na świecie istnieją miejsca, które wprowadzają w zachwyt nad pięknem natury. Z pewnością należy do nich zaliczyć niektóre rzeki, jeziora i przede wszystkim morza. Wyspy na nich położone można nazywać rajskimi, gdzie zawsze jest ciepło, drobny jak mąka piasek, a woda… krystalicznie czysta. W rankingu na morze o najpiękniejszym kolorze na pewno może wygrać to, nad którym leżą Malediwy!

Malediwy cieszą się ogromną popularność wśród turystów i nie ma się czemu dziwić. Wyspy leżące na Oceanie Indyjskim są najpiękniejszą odskocznią od miejskiego życia. W tej tropikalnej oazie można się zdystansować do codziennego życia. Luksusowe resorty położone wśród wysokich palm kokosowych, okna z widokiem na morze, zabiegi relaksacyjne, pyszne jedzenie… czego jeszcze żądać od wymarzonych wakacji?

Mieszkać w raju... fot. pixabay
Mieszkać w raju… fot. pixabay

Raj do nurkowania

Największą zaletą wysp jest krystalicznie czysta woda do tego stopnia, że pływające po niej łódki wyglądają jakby zawisły w powietrzu. Nic dziwnego, że Malediwy stanowią raj do nurkowania. Czystość wody sprawia, że woda jest niemal przezroczysta. Dodatkowo jest tam tak ciepło, że kombinezon do nurkowania możesz zostawić w domu. Zobaczysz tu olśniewające rafy koralowe, podwodne góry i jaskinie, ławice ryb tropikalnych, żółwie, gigantyczne wieloryby i oczywiście przyjazne delfiny!

Rafa rafie nierówna

Malediwy, to państwo złożone z ponad tysiąca wysp prawdopodobnie najpiękniejszych na świecie. Każda z nich stanowi osobny resort. W każdym resorcie masz możliwość nurkowania i snorkelingu. Prawdopodobnie najlepszym do tego miejscem jest wyspa Mudhdhoo, gdzie morski styl życia jest najbardziej rozwinięty. Pamiętaj jednak, że oferta nurkowania może różnić się w zależności od resortu. Nie chodzi jedynie o różnice w cenie, ale także w tym, co pod wodą możesz zobaczyć. Podwodne krajobrazy zależą od tego, czy resort znajduje się blisko rafy koralowej, czy może jest otoczony ogromnymi lagunami. Dodatkowo ryby i inne zwierzęta mogą być bliżej lub dalej od plaży. Jeśli są blisko, możesz już nurkować bez wchodzenia głębiej w morze. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że fauna, którą tam zobaczysz, zawiedzie nasze oczekiwania. Jeśli natomiast rafy koralowe i ławice ryb znajdują się daleko, powinieneś wcześniej zarezerwować nurkowanie lub snorkeling. Zwykle jest to w cenie All Inclusive, jednak niektóre resorty wymagają dodatkowej opłaty, także za sprzęt do nurkowania. Dobrze wcześniej wszystko sprawdzić, to samo tyczy się położenia hotelu (czy jest w pobliżu rafy koralowej).

W każdym resorcie masz możliwość nurkowania i snorkelingu fot. pixabay
W każdym resorcie masz możliwość nurkowania i snorkelingu fot. pixabay

Seabobing – nowy sport wodny

Na Malediwach można spróbować seabobingu, czyli pływania z deską z napędem. Przypomina ona nieco deskę styropianową, na której zwykle uczymy się pływać, jednak wmontowany silniczek zapewnia szybszą prędkość. Jak to działa? Kładziesz się na tym urządzeniu w okularkach i sprzęcie do nurkowania i już możesz podziwiać bogate wodne życie. Seabob jest cichy, dlatego nie wpływa na morską faunę – nie ma obaw, że zaszkodzimy spokojowi podwodnym zwierzętom.

Jeśli czujesz się bardziej komfortowo nad, niż pod wodą, możesz wybrać się w rejs katamaranem – z tej perspektywy również możesz zobaczyć delfiny i wieloryby – bo przecież nie zapominajmy, że tutejsza woda jest krystalicznie czysta! Popularne jest również kajakarstwo.

Życie poza resortami

Malediwy to również ciekawa kultura. Kraj, który wydaje się całkowicie oderwany od rzeczywistości, stał się centrum luksusowego centrum wypoczynkowego. Mimo to, mieszkańcy zachowali swoją kulturę i uśmiechnięte twarze. Malediwy, to również kraj muzułmański – zasady tej religii trzeba tu uszanować. Przykładowo w stroju kąpielowym można pokazywać się jedynie w resortach na plaży. Nudyzm jest tu całkowicie zakazany. Tak jak noszenie strojów kąpielowych w ośrodkach miejskich/publicznych.

Jedzenie na Malediwach jest pyszne i zróżnicowane: skosztuj lokalnej kuchni, ale także hinduskiej, międzykontynentalnej, wegetariańskiej… Oczywiście największą frajdę sprawiają przysmaki rodem z Malediwów. Najbardziej popularne są tutaj kokosy – robi się z nich niemal wszystko: nie tylko gotowe dania, ale także olej i mleko. Tradycyjne śniadanie to mas huni składające się z tuńczyka, cebuli posiekanych i wymieszanych z mięsem, kokosem i chili. Podstawą żywienia na Malediwach są również ryby, słodkie ziemniaki. Malediwskie curry (mas riha) jest oparte na świeżym tuńczyku.

Jak tu dotrzeć?

Na Malediwy można dotrzeć samolotem zarówno z Europy, jak i z przesiadką w Azji (np. w New Delhi). Lotnisko znajduje się w Male – stolicy Malediwów. Na inne wyspy można dotrzeć statkiem lub promem. Czasem transfer między wyspami może być dłuższy – wszystko zależy od pogody. Loty międzynarodowe, a także między wyspami również mogą być opóźnione. Czasem nawet zdarza się, że trzeba lecieć przez 1 lub więcej resortów, by dotrzeć do tego, który sobie wcześniej zarezerwowaliśmy. Samochodem można przemieszczać się jedynie w ośrodkach miejskich.

Na Malediwach nie jest obowiązkowe międzynarodowe świadectwo szczepień. Jednak dobrze się zaszczepić przed wyjazdem, gdyż trzeba pamiętać, że zawsze istnieje zagrożenie zarażenia się cholerą, tyfusem, polio i żółtaczką typu A, B i E. Należy też ze sobą zabrać odpowiednie leki w przypadku zachorowania na malarię (choć zagrożenie jest coraz mniejsze). Wiza turystyczna jest bezpłatna i wydawana na miejscu.

Chętny na przeżycie rajskiej przygody?! Malediwy są i dla lubiących aktywność w wodzie, jak i leniuchowanie na plaży. Pamiętaj jednak, że wykupienie ubezpieczenia jest wskazane. Sprawdź jakie ubezpieczenie podróżne ze sportem oferuje Twój ubezpieczyciel i zaznacz odpowiednią opcję. Takie ubezpieczenie możesz wykupić również na stronie naszego partnera – Gorilo.pl.

Źródła:

msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.